Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Мистичните Родопи“ – портал към душата на планината

Иво Георгиев
Снимка: личен архив

Друг се връща човек от Родопите. Някак изпълнен с енергия и с възхита от природата, някак ненаситен за живот и жаден за още от това сливане с корените. Родопите е необятна, величествена, загадъчна, но и уютна планина, с която пътуваш във времето. Преплела минало, настояще и бъдеще, тя подслонява култури и вярвания, за да приюти и човека в сърцето си. Душата на планината всъщност е душата на всеки живот в нея – на природата, на хората, които са я населявали и които продължават да живеят в нея, да се развиват с нея, и на онези, които съвсем съзнателно се губят в магията ѝ.

В книгата си „Мистичните Родопи“ Иво Георгиев прави опит да опише тази планинска душа. Всеки пътешественик е наясно, че колкото и да обикаля из Родопите, той никога не може да опознае планината напълно. И все пак авторът успява да се приближи до нея. Прави я близка и на читателите – в 21 истории и 150 цветни фотографии.

С „Мистичните Родопи“ читателят може да поеме на пътешествие из божествените кътчета на планината – от Шан кая, през неразгаданите скали край Дъждовница, та чак до тайнствения саркофаг край Душка – и да улови и запечата пейзажи, върхове, заклинания, свещенодействия и езически ритуали, останали и до днес.

Авторът разказва за своите лични приключения, като пресъздава не само магията на планината, но и загадъчните родопчани. Тези чудаци Иво Георгиев определя като хора библиотеки, с които можеш да достигнеш до познанието за живота, стига да намериш правилния ключ, за да ги отключиш.

Георгиев е автор на две стихосбирки, на два сборника с разкази, на един роман и на един албум с авторски песни – „ГрАДЪТ на сНЕЖНИЯ чоВЕК“, с който става лауреат на националната среща „Поетични струни” в Харманли.  Текстовете в новата му книга обаче са нещо съвсем различно – те не са пътеписи, а „родописи“, както самият той ги определя.

„Мистичните Родопи“ не е книга, която дава само подробни насоки как да стигнеш до дадено място, тя е портал, който те превежда през сърцето на планината.

За поезията, която пише Родопите, за село Сладкодум и единствените му жители, за магичните скали и глухите камъни и за възможността човек да поеме по пътя на растенията Иво Георгиев разказва в звуковия файл.

Снимки – личен профил на Иво Георгиев във ФБ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03