Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частичните местни избори – малката „репетиция“ за предстоящите 2 в 1

Снимка: БГНЕС

Приключилите в неделя частични избори за кметове на 6 населени места на втори тур представляваха една малка картинка на бъдещите избори през ноември.

На 3 октомври 14 населени места в страната трябваше да изберат нови кметове на мястото на хора, които по една или друга причина вече не могат да изпълняват тази функция. Тогава беше първият тур на частични местни избори.

В изминалата неделя – на втори тур бяха избрани кметове на общините Стражица и Калояново и на още четири по-малки населени места. Независимият Йордан Цонев стана градоначалник на Стражица, а на Калояново – Виктория Михайлова от ГЕРБ – СДС.

Не толкова имената на новите кметове бяха важни, хората си ги избраха и независимо от няколко сигнала за нарушения – изборите бяха признати за законни и демократични. Тази малка „репетиция“ на изборите 2 в 1 през ноември обаче трябва да подскаже и на избирателите, а и на политическите формации, две основни неща – че задължителният машинен вот плаши някои български граждани и че избирателната активност е сравнително ниска.

Липсата на разяснителна кампания през цялата година, а не само това лято и тази есен, нежеланието и невярата на хората в машинното гласуване, както и липсата на комуникация между гражданите и местните избирателни органи, особено в малките населени места, са в основата на ниския граждански вот.

Какво може да се направи повече за информираността на хората, което ще доведе и до по-висока избирателна активност? По-голямата активност на ЦИК и на Обществения съвет към ЦИК, особено с нагледно обясняване на хората как да гласуват – как с една карта ще се гласува и за президент, и за депутати в бъдещото Народно събрание. Четиристотин машини са заделени именно за информиране и трябва да се разнесат по провинцията.

За този нов метод и разяснителната кампания отсега – и почти до 14 ноември – за това разказа Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК.

Чуйте Грациела Ингелска в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31