Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на зрението

| обновено на 14.10.21 в 08:27
Снимка: БГНЕС

Всеки втори четвъртък от месец октомври се отбелязва Световният ден на зрението.

Много са заболяванията, които могат да причинят необратимо увреждане на зрението. На първо място в световен мащаб това е глаукомата и България не прави изключение.

Смята се, че глаукомата е болест приоритетно за възрастта над 60 години, но съществуват много изключения от това правило. В последните десетилетия възможностите за диагностика в ранните стадии на болестта и за успешно консервативно лечение се развиват с много бързи темпове. Въпреки това всеки ден в практиката срещаме хора, загубили зрение от глаукома.

По данни на американските здравни служби усложненията в очите, свързани с диабета, са най-честата причина за слепота в трудоспособната възраст между 20 и 70 години. Диабетната ретинопатия и свързаните с нея кръвоизливи и отлепвания на ретината, както и вторичната глаукома водят до необратима загуба на зрението.

Профилактиката на тези усложнения изисква добра колаборация между отделните звена на здравната система и значителен финансов ресурс.

Темата коментира в “Нашият ден“ офталмологът проф. Ива Петкова:

“Населението на страната, както и на целия свят, застарява. Промениха се и нашите изисквания към нашето зрение. Пациентът невинаги може сам да установи проблемите с очите. По-скоро профилактичните прегледи помагат както на децата, така и на възрастните.

Различна е патологията в различните възрастови групи. Най-честото, което се установява при децата, са проблемите, свързани с т.нар. “мързеливо око“.

Това често пъти не може да бъде установено от родителите, освен ако няма някакво ясно кривогледство, или пък ако детето не се оплаче и затова са именно профилактичните прегледи, за които говорим, и те действително са много важни. Там важна е и вродената патология, катаракта, глаукома – това са тежки заболявания.

И заболяванията на ретината, които дават симптоматика в по-късна възраст, но са с изключително неприятен ход и намаляват зрението дефинитивно.

Вече имаме първата генна терапия за някои от тези заболявания. Това е един вид от пигментните дегенерации на ретината и съвсем скоро България ще се присъедини към този клъстер, където пациентите биха могли вече да разчитат. Това са пациенти, при които се изолира определен ген.

При по-възрастните пациенти, това са заболяванията, които сме свикнали да лекуваме – далекогледство, късогледство, те са тези, които най-много намаляват зрението. Те се коригират още в активна  възраст много добре.

Чуйте проф. Ива Петкова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26