По-възрастните сред нас добре помнят името Автономна съветска социалистическа република Коми, днес Република Коми в състава на Руската федерация – най-отдалечената част на европейска Русия – безбрежна тайга и 9 месеца зима.
Много българи, близо сто хиляди души, предимно мъже, но и семейства, отиваха в Коми по спогодба за съвместен дърводобив между СССР и НРБ. Чували сме разказите им за суровите условия на севера, за критичните ситуации, с които се е налагало да се справят, но и за доброто заплащане и материалните придобивки, които заедно с тръпката на приключението ги караха да оставят близките и приятелите и да се отправят на хиляди километри от дома.
Днес името Коми не говори нищо на младите, но историята на българските работници и специалисти, на останалите там българи и техните потомци малко по малко започва да достига до нас. С нейното проучване, както и с историята на българите изобщо в Русия, се е заела и една млада бесарабска българка, кандидат на историческите науки в Руската академия на науките, част от екипа на съвместния българско-руски проект “Българите в Урал и Сибир“ – Мария Кляус. Неотдавна тя беше в София, където се проведе международна научна конференция по проекта.
Чуйте разказа на Мария Кляус за малката България в Коми, за българския език, духа и традициите, запазени в семействата на някогашните български строители и дърводобивници.
Снимки – www.komi-bg.com
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg