В рамките на Кино-литературния фестивал "Синелибри" 2021 гостува израелският писател Ешкол Нево, който е в София за представянето на книгата си и на филма на режисьора Нани Морети „Три етажа“.
Ето какво сподели Ешкол Нево в "Артефир":
Предчувствие за Covid
"За първи път съм в България – всичко изглежда много очарователно. Заради филма книгата "Три етажа" (написана преди 6 години) има нов живот сега – напълно нов. Направих вече едно турне заради нея в Италия. Сега, когато имам перспективата на времето, откривам защо я написах и гледам с нови очи. По време на Covid кризата всички сме самотни – всички герои на книгата се опитват да се свържат с някого по нови начини. Книгата е написана преди това, но по някакъв начин се вписва в Covid ситуацията."
Роман, три новели или експеримент със структурата на романа
"Съдбите на трите етажа се преплитат и тогава получавате усещането за структурата на роман – тя е там през цялото време, съдбите на героите са преплетени. Между другото, във филма историите са много по-свързани. В романа монологът е много голяма сила – енергията на изповедта. Представете си църковната изповед и тайните, които можете да разкриете. Използвах силата на изповедта и потока на съзнанието, които Нани Морети нямаше как да използва, но можеше да използва вътрешния свят на героите. Но той имаше на разположение музиката, страхотните актьори, и разбира се, Рим. И ритъма. За мен романът е музикално произведение. Чувствам се като диригент, когато пиша роман. Понякога вземам решения, които са изцяло музикални."
Три етажа за надеждата, за разочарованията, три етажа за покрив, който не е дом
"Когато сме деца, приказките ни завършват с "И те живяха щастливо"... Когато обаче партньорството се сблъска с родителството в един дом, те катастрофират, Това е универсална тема. Читателите ми в Русия, в България, в Италия разпознават в това човешкото. Винаги имаш трите етажа на душата – това се случва навсякъде."
Израел – рай за разказвачите на истории
"Интензитет е думата. Има нещо израелско в диалога на романа "Три етажа". Израел е много интензивно място. Ние свършихме с Covid и започнахме война. Когато войната свърши, започваме нов Covid. Реалността е по-силна от измислицата в Израел. Това е рай за разказвачите на истории – пълен с конфликти и много истории."
"Желание, нега, мечтателност – на тази енергия са базирани моите книги, както колите се движат на бензин", казва писателят и допълва, че "Три етажа" е най-личната му книга.
Снимки – изд. Колибри
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg