„Хемус“ – двуезичното списание за българска култура и обществен живот в Унгария – отбеляза 30-годишния си юбилей. Изданието е основано през 1991 година в Будапеща и се списва и поддържа от българската общност в страната.
„30 години не са малко. Сами по себе си, разбира се, те не са предмет на гордост, но не мога да сдържа радостта си, че доживяхме този юбилей“, сподели в ефира на „Какво се случва“ главната редактора на списанието – преводачката Светла Кьосева, която е част от него от самото му създаване.
Чрез авторски текстове на български и на унгарски език, разговори, интервюта и дискусии „Хемус“ представя родната ни култура в различните ѝ проявления – литература, театър, изобразително изкуство, музика и танц, история и обществен живот. На страниците на списанието, изпълнени с илюстрации на български художници, е отделено широко място и за българо-унгарските взаимоотношения вчера и днес.
Голяма част от преводачите, които пишат в „Хемус“, са поели своя път в света на езика именно от редакцията му. През 2013 година списанието получава и учредената същата година награда на Фонд „13 века България“ за българска медия по света.
„Въпреки че живеем и работим в Унгария, за нас приемът в България, в българските културни среди е изключително важен, защото така ние черпим и енергия, и вдъхновение. Много сме щастливи и се радваме на тяхното признание“, добавя още Кьосева.
„Хемус“ осъществява контакт между двете култури и дава възможност на авторите да общуват и работят по различни теми. Целта на списанието е да не се затваря в страниците си, а да достига до повече читатели, и то по различни начини.
Днес, когато въпросът за оцеляването на културните издания е почти с ясен отговор, списанието повдига дискусия по темата. Първо в Будапеща, а след това и в София.
Към Светла Кьосева в този разговор се присъединиха Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“, Пенка Ватова – директор на Института за литература и изследовател на културния периодичен печат, и Ласло Бедеч, унгарски лектор в СУ „Св. Климент Охридски“. Те обсъдиха пътищата, по които културните издания биха могли да разширят своята публика и въздействието си върху нея.
„Истината е, че колкото и да се разширява тази публика, ако изданията не получават достатъчно финансиране, те са обречени на загиване“, смята главната редакторка на „Хемус“. Според нея на този етап е невъзможно културните издания да се самоиздържат. И макар това да е преди всичко въпрос на културна политика на държавата, то не отменя задълженията и усилията на изданията да търсят път към читателите си."
„Тези разговори са предизвикани и от желанието на списание „Хемус“ да свери своя часовник с други подобни по задание поне издания и по някакъв начин да се позиционира в културния живот както на Унгария, така и на България“, каза още Светла Кьосева.
Повече от нея можете да чуете в звуковия файл.
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg