Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенствата и въздействието им върху обществото

Снимка: Pixabay

Все по-важен става въпросът какво въздействие оказват неравенствата върху обществото като структура, като начин на взаимодействие и като начин на реакция във времена на криза.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Намираме се в ситуация, в която общото ни живеене и функциониране е поставено под голяма заплаха.

Това, което е останало от образованието ми още от детската градина, е, че когато някой се намира в състояние на страх и се бои за себе си или за нещо, най-безполезното, което можем да направим за него, е да му се подиграем за този страх. Онова, от което той има нужда, е да получи подадена ръка – да му бъде разяснено и помогнато.

Натрупаната практика показва, че обществото според възможностите е общество, което не води до изравняване на кривата на неравенството, а до нейното задълбочаване и до задълбочаването на т.нар. низходяща миграция.

Една част от хората трябва да слизат надолу по социалната стълбица, да изпадат в състояние на неравенства, за да могат малък процент от хора да получават това, което по установена обществена норма се счита за високо постигнат резултат.

Такова общество не може да изгради система за преодоляване на неравенствата и то винаги ще стигне до момента, в който трябва да търси механизъм за преразпределение на средствата, за да може това общество да живее заедно.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.

Снимка: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25
Пметник на Левски в Карлово

Ден на Васил Левски и празник на град Карлово

"Нашият ден" пренася своите слушатели в Карлово – родното място на Васил Левски – където с празнични инициативи ще бъде отбелязан 18 юли. Повече за честването на годишнината от рождението на Апостола разказва историкът Дора Чаушева , директор на Национален музей "Васил Левски". Чаушева изразява своята радост от това, че все повече места в..

публикувано на 18.07.25 в 09:58