Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Георги Лазаров:

Нормалната грижа за простатната жлеза трябва да започне на 50 години

Снимка: Pixabay

Movember е движение, което популяризира грижата за мъжкото здраве и набира средства за борба с най-коварните болести сред мъжете – рак на простатата и тестисите. Името му се формира от съкращението за мустаци на английски и името на месец ноември.

Движението се ражда спонтанно в Мелбърн, Австралия през 2003 г., когато няколко приятели решават да възродят идеята за добре поддържания мустак.

Темата коментира в “нашият ден“ д-р Георги Лазаров, специалист по урология и андрология в Първа САГБАЛ „Света София“.

“Аз съм един от малкото специалисти, които наблягат на мъжкото здраве. Защото мъжкото здраве не значи само простатна жлеза и тестиси.

Всичко е свързано със стреса, в който живеем, с повишаването на кръвното налягане, с обменните процеси, с метаболитния синдром – всичко това води до спадане на нивото на тестостерон и до доста по-сериозни странични явления.

Ракът на простатната жлеза се намира на второ място при мъжете след рака на белия дроб. Мъжкото здраве трябва да се разглежда като цяло, не само като отделни органи.

Много мъже не осъзнават, че основният им проблем е ниският тестостерон, който се изявява с различни клинични картини.

Симптоматиката е доста пъстра и разнообразна, но основното е по-лесната уморяемост, по-трудната концентрация, повишаването на кръвното налягане, промяната в метаболизма, напълняването.

За съжаление наблюдаваме тези симптоми и при по-млади мъже, които вече са със сериозни проблеми – и с ерекция и с оплодителна способност.

Възрастта пада най-вече от съвременния начин на живот и от начина на хранене и употребата на алкохол. А в съвремието и доста употреба на наркотици."

"Нормалната грижа за простатната жлеза трябва да започне на 50-годишна възраст. С един преглед един път годишно и с едно вземане на кръв и с измерване на нивото на туморния маркер, който е простатоспецифичният антиген.

Съвсем нормално е това нещо да се случи един път годишно. Увеличената простата разглеждаме като състояние, не като болест.

Целта е с всякакви медикаментозни средства, ако изобщо се налага, да се поддържа едно добро качество на живот на пациента. И да не се допуснат усложнения от страна на вече увеличената простата, каквито са – кървене, камък в пикочния мехур, инфекции и т.н. Тези усложнения вече налагат  оперативно лечение."

Чуйте д-р Георги Лазаров в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44