Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо снабдяването с дърва за огрев е проблем през тази година

| обновено на 09.11.21 в 10:08
Автор:
Снимка: Ани Петрова

Защо през тази есен дървата за огрев, въпреки поскъпването им, се оказват лукс и хората от малките населени места все още не могат да се снабдят? Как може да бъде спряна незаконната и безконтролна сеч на горите, без това да лишава домакинствата от дърва за отопление?

Според проверка на вестник “Борба“, който излиза във Велико Търново, в региона има голям проблем със снабдяването с дърва. Според анкетирани търговци фабриките са вдигнали много цената. Те смятат, че дървесината отива при големите дървопреработвателни фирми и това води до недостиг, а това на свой ред и до повишаване на цените.

Какво е положението в Държавното горско стопанство “Петрич“?

Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Костадин Касапов, директор на ДГС “Петрич“.

“ДГС “Петрич“ има готовност още от средата на август месец с осигуряване на дърва за местното население, но самото търсене започна в началото на септември, когато започнаха да падат температурите.

За тази година от горското стопанство са предвидени по финансов план дърва за огрев за местно население около 3633 кубика. Към днешна дата са раздадени около 1600 кубика дърва за огрев. Това са около 261 домакинства.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Елена Величкова, началник отдел “Държавни горски предприятия“ в Дирекция “Търговски дружества и държавни предприятия“ на МЗХГ.

“Основната причина за затрудняването с дърва за огрев е повишаването на цените на останалите енергийни източници. 

Много от домакинствата, които бяха преминали към по-модерни и по-чисти начини за отопление се върнаха тази година обратно към отопление с дърва. Същото се наблюдава и в домакинства, които са се отоплявали с електричество и газ.
Но точно тази година, която е изборна, е създадена организация, която работи добре. В момента условията са подходящи и има ритмичност на доставките на дърва, които се изпълняват от държавните ловни горски стопанства, структури на държавните горски предприятия.

В отговор на повишеното търсене е завишено и предлагането. Увеличените количества за тази година се увеличават непрекъснато. В определени стопанства те вече са надвишили определените по годишните финансови планове. При повишено търсене ще бъдат задоволени нуждите.

Има и едно слабо място в цялата верига на доставка и това е капацитетът на дърводобивните фирми, който не може да бъде увеличен рязко за един месец.“

Мерки срещу безконтролната сеч

"Бяха предоставени допълнителни публични данни за последните няколко години за добиваните количества дървесина, както от държавните гори, така и от всички гори на страната. Тази информация е публична. Чрез политика на публичност се осветляват всички дейности, които се извършват в горите. В момента на страниците на държавните предприятия е публикувана информация за цени, на които се продават дървата за горене и определените количества за тази година. Подобрява се и административната реакция при подаването на сигнал за нарушение.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


Чуйте какви са проблемите със снабдяването с дърва за огрев на гражданите от Враца и кой е най-евтиният вариант за отопление от репортажа на Ива Антонова в звуковия файл. 

Снимки: БНР, СИДП, Кирил Фалин, Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26