Проф. дтн Александър Рачев от Института по Механика – БАН е един от учените, включени в класацията на университета в Станфорд за най-влиятелни учени в света.
Проф. Рачев се дипломира като строителен инженер по специалност “Промишлено и гражданско строителство“ в Инженерно- строителен институт в София през 1963 г. През същата година постъпва като стажант научен сътрудник в Института по техническа механика – БАН.
В Академията преминава цялата му научна кариера и през 2004 г. се пенсионира като професор и ръководител на секция по “Моделиране на биологични среди“ и процеси.
През 1969 г. защитава докторска степен по “Приложна механика“, като задочен аспирант към Полската академия на науките във Варшава, а 15 години по-късно става първият доктор на науките в областта на биомеханиката.
Научната му дейност е в областта на приложната механика, а от 1972 г. изцяло в областта на биомеханиката на кръвоносните съдове. Той е един от основателите на научно направление “Биомеханика“ към БАН през същата година.
Публикувал е над 320 научни статии – самостоятелно и в съавторство в реномирани международни и чужди издания.
Повечето от трудовете му са на английски език, но отделни публикации са на руски, френски, полски и японски.
Има над 3300 цитирания в монографии, учебници и научни статии. Неговите най-значими научни постижения са получили широко международно признание.
Биомеханика
Биомеханиката е интердисциплинарна област, включваща теоретични и експериментални изследвания на механично то поведение на живи системи . В частност в нея се изучават структурите и функциите на човешкия организъм на макро-, микро- и наноравнище. След дешифрирането на човешкия геном се развива нова област на биомеханични изследвания – динамични и реологични свойства на ДНК и белтъчните молекули.
Изследванията са ориентирани към подобряване на диагностицирането и терапията на заболявания като ортопедични травми, сърдечно-съдови нарушения и ракови тумори, както и към прилагане на нови подходи при проектиране на протези и ортези. Биомеханичните изследвания подпомагат също изследванията в областта на роботиката и спорта.
Проф. Александър Рачев е главен герой в “Нашият ден“
“Където и да съм пътувал по света и работил, винаги съм писал във всички публикации, че съм учен от България и с удоволствие съм се връщал тук. Една от най-приятните части на пътуването в чужбина е връщането вкъщи. Може би е някакво особено чувство на носталгия, подобна на любовта към децата. Те не са най-хубавите, най-умните, но са си нашите деца и това е достатъчно основание да ги обичаш.
По същия начин България сигурно не е най-прекрасната страна, нашият народ не е допринесъл най-много за световната култура или наука, изкуство, но имаме този народ и тази страна и това е достатъчно основание да ги обичаме.
За да не тръгват нашите деца на Запад, да гласуваме умно. И не само да обичаме България, но да се чувстваме и удобно в нея, защото това е отечеството ни."
Успехът
"За успеха се изисква известна доза способност и талант, но като изключим гениалните хора, за които това е призвание, научната кариера е професия и както във всяка професия се изисква малко способност, много труд, смелост, търпение и шанс."
Чуйте проф. Александър Рачев в звуковия файл.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg