Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Магическата светлина” на българските пещери

Фотографска изложба разкрива пещерния свят по невиждан начин

Снимка: Facebook/ Ogy Stoyanov

„Магическата светлина” е фотографската изложба, която ще бъде открита в София на 15 ноември 2021 г. от 16.00 часа в Националния музей „Земята и хората”. Фотографиите са „запечатали” фосфоресциращи пещерни образувания заснети в пещерите в България.

Проектът е дело на екипа на „Светлина и култ”  и през юли 2021 г. е публикуван в National GeographicБългария.

„Светлина и култ” е четиригодишен  проект на фотографа, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ Красимир Андонов, чиято цел е да  се заснемат и документират различни фотографски обекти. Първите негови фотографии са на  тракийски светилища, които са публикувани в  броя от месец юни 2013 г. на National Geographic България.

В основния екип на проекта участват Алекс Самунджи – фотограф и оператор и Огнян Стоянов – изкуствовед и спелеолог.

Изложбата  „Магическата светлина”  е резултат и на разработен метод на снимане в процеса на работа, чрез който в един фотографски кадър може да се види фотолуминесценцията на образуванията, заедно с други образувания, които не притежават тези способности ,  както и заобикалящата среда на фосфоресциращите калцитни образувания, показвайки красотата на пещерния свят и скритата “магическа светлина” в непрогледния мрак на пещерите.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ.

“Идеята на проекта е с визуални средства да се опитаме да разгадаем част от тайните на трапецовидните ниши в Източните Родопи, тъй като с времето забелязахме, че поради спецификата на професията ни виждаме малко повече от хората, които обикновено посещават тези места, тъй като виждаме и сенките, виждаме форми, които реално трудно могат да бъдат забелязани. И със светлина започнахме да изваждаме нещата, които реално не се виждат на нормална дневна светлина.

Пещерите, в които снимахме са разположени в доста голям периметър на територията на България. Често един снимачен ден носи един единствен кадър, тъй като процесът е дълъг и специфичен, снима се в пълна тъмнина.

“Магическата светлина“ представя един много интересен природен феномен, свързан с това, че в пещерните образование се отлагат органични материали, свързани с естествения цикъл на водата. Водата, която попада на повърхността, свързана с дъждовете, прониква през скалите там, където има пещери, и на места се отлага в пещерните образования. Провокирани от силна светлина или под друго въздействие тези отлагания започват да светят в тъмното. Изведнъж пълната тъмнина оживява в един мек зеленикав нюанс. Изложбата показва пещерния свят по един невиждан начин.“

Чуйте кои са пещерите, в които са проведени снимките, от разговора в звуковия файл.

За изложбата и проекта разказва в “Нашият ден“ Огнян Стоянов, изкуствовед и спелеолог.

“Методът, който използвахме, в научните среди се използва за определяне на възрастта и състава на минералите. Различният състав на минералите се оцветява по различен начин.

Пещерите са основният проводник на подземните води, те така се образуват. По тях може много добре да се определи състояние на замърсяване или на чистота на водата.  За съжаление има много места, в които водата е вкарала и много боклуци, тъй като това не се вижда от повърхността.

Преди години имаше опит да се направи закон, който да определи чия отговорност е грижата за пещерите, но все още няма голяма яснота. Повечето изворни пещери би трябвало да са под грижата на населените места, за които дават вода.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимка: Facebook/ Ogy Stoyanov


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29