Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

400 години от рождението на Пимен Зографски – как съхраняваме наследството

| обновено на 22.11.21 в 13:20
Снимка: БНТ

През 2021 г. се навършват 400 години от успението на Св. Пимен Зографски. Какво е стигнало до нас и какво трябва трябва да знаем за неговото житие?

Това, което знаем за него, е, че е софиянец, пребивавал е повече от 40 години като монах на Света Гора. След това се връща и успява да построи около 300 църкви. Собственоръчно ги е украсявал със стенописи. Между тях са Черепишкият и Суходолският манастир.

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Тодоров, филолог и богослов. Той прави редица проучвания и изследвания за житието на Св. Пимен Зографски. Работи по тази тема от 1996 г. Негова е книгата “Равноапостолът Св. Пимен Зографски: Дълбокото възраждане на България“.

“Св. Пимен е бил чудотворец приживе и самият му живот е едно чудо. Няма друг случай в историята на църквата на мисионер и проповедник, който да успее да въздигне 300 храма и 15 манастира. Имаме пълно основание да го наричаме равноапостол.

Той е духовен строител. Въздига храмовете с проповед и слово. Минава в селото, проповядва и хората по местата си въздигат храмовете под неговото ръководство. Той, като пастир, началник и ръководител, ги е въздигнал, а не като изпълнител. Той е бил главата на едно огромно движение, което спокойно можем да наречем едно Възраждане. Той е показвал на хората какво да се прави, давал е личен пример, но най-вече ги е вдъхновявал.

Опитал съм се да посетя всички места, в които се смята, че Св. Пимен е бил – в няколко страни. Това, което ми прави най-силно впечатление, за съжаление е отрицателно и печално. Това е немарливостта, която проявяваме към нашето наследство, а после се оплакваме колко бедно е то в сравнение с това на другите народи."

Чуйте Георги Тодоров в звуковия файл.



Преди дни с тържествен водосвет църковното настоятелство при новостроящия се храм "Св. Пимен Зографски" в район “Изгрев“, отбеляза 400 г. от успението на Свети Преподобен Пимен Зографски.

Темата коментира в “Нашият ден“ Борислав Пелов, инициатор за учредяване на Църковно настоятелство „Свети Пимен Зографски”.

Докъде е стигнал строежът на храма?

“Успяхме да направи грубия строеж на храма. Това включва издигане на конструкцията. Преди десетина дена успяхме да направим канализацията. За другата част очакваме също одобрение на проекта и разрешение за строеж.

В проекта е заложено да бъде създадено неделно училище. Трябва да направим библиотека. Искаме да помагаме на деца и възрастни, които искат да научат повече за религията и на други, които искат да рисуват икони. Добре би било, ако можем да направим някаква кухня за хора, които се нуждаят от нашата помощ."

Чуйте Борислав Пелов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файв Фингър Дет Пънч" с концерт на 2 юли

Я да видим сега кой е № 1 в класациите и кой си позволява да диша във врата на величията "Металика" и AC/DC.  Точно две години след последния си концерт у нас "Файв Фингър Дет Пънч" се завръщат отново в България като част от своето лятно европейско турне да ударят хедлайн в афиша на популярната поредица Sofia Solid. Треснята предстои в..

публикувано на 01.07.24 в 14:46
Инж. Васил Ботев

Историята на инж. Васил Ботев и една детска песничка

"Копче-топче" – една детска песничка в процес на сътворяване и историята на инж. Васил Ботев , който никога не се разделя със света на музиката. Разговорът в "Terra Култура" допълва Мими Колева – водеща в радио "Кърджали" и участничка в сезон 10 на "Гласът на България". Инж. Ботев е от хората, които вярват в значимостта на личния културен..

публикувано на 01.07.24 в 12:50
Армин Ян Хофман

Музиката няма граници – когато е автентична и идва отвътре, хората я приемат със сърцето си

Часове след като посрещнахме Джулай морнинг "Terra Култура" отвежда своите слушатели до брега на Черно море. Един австриец, който вярва, че музиката лекува, ни очаква там със своите песни и любов към България. Армин Ян Хофман е на музикалната сцена вече 30 години. Преди точно 10 години, в търсене на жив контакт с истински музиканти, Армин..

публикувано на 01.07.24 в 10:46

За женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените

З а женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените, поглед, който срещаме върху билбордове, рекламни пана, публични пространства, корици на модни списания и къде ли още не… е разговорът на Еми Барух с Иваша Христова и Анна Папазова. В предаването ще чуете и гласа на Виолета Апостолова - Лети, която показа своята фотографска серия "БЛИЗО И..

публикувано на 01.07.24 в 09:45

Музите завладяват Созопол през юли

Лято, море и различни култури а ще се срещнат в Созопол на 18-ия Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" (от 5 юли до 15 юли) . Участниците, програмата и категориите в конкурсната програма представя в "Нашият ден" Яна Георгиева – част от екипа на фестивала. Фестивалът ще бъде открит на 5 юли с пъстро шествие по древните..

публикувано на 01.07.24 в 09:19