Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежки форум с отворено писмо: В преговорите за кабинет липсват младежки политики

ДБ и БСП дават заявка, че ще засегнат темата

Снимка: БГНЕС

Национален младежки форум публикува отворено писмо по повод преговорите за съставяне на правителство. Оказва се, че от всички теми ПП, ИТН, ДБ и БСП не са намерили място в натоварената програма, за да обсъдят сферата на младежките политики.

„Продължаващото неглижиране на политиките за младежта е пагубно не само за нас, младите хора, към които са конкретно насочени, но и за цялото общество и неговото развитие. Необходимо е да се вземат мерки, за да можем и ние да се включим пълноценно в предстоящата промяна!“, пишат младежите в писмото.

Темата коментира в “Нашият ден“ Симона Димитрова, председател на Националния младежки форум, член на контролния съвет на Студентската асоциация за изследване на международните отношения и магистър по дипломация и стратегически анализ.

“Очевидно като тема на преговори пише “спорт“ и никъде не пише “младежи“. За Национален младежки форум е много важно, ние сме го подчертавали и в позицията си, че “младеж“ трябва да бъде отделен ресор, в който да се водят преговори.

Тъй като вече за съжаление те са определени в този си вид, очевидно няма да има отделен ресор за младежки политики, въпреки че по време на пандемията липсваше всякакъв вид подкрепа за младежките организации – финансова или административна.

Отговор

Веднага, след като изпратихме отвореното писмо, се свързахме с различните партии. От страна на ДБ и БСП имаме заявки, че ще засегнат довечера в 17.00 часа, когато е дебата на тема “спорт“, темата за младите хора и защо те не са включени в темата “спорт“. От другите формации все още нямаме конкретен отговор.

Основни акценти в писмото

Те са съсредоточени главно върху нормативни рамки и уредби, свързани с Министерство на младежта и спорта. В това министерство има три дирекции за спорт и само една за младежи.

Чуйте Симона Димитрова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34