Този сезон предстоят три премиери на голямата сцена на Учебен театър „НАТФИЗ“. „Доброто на страната ни“ от Тимбърлейк Уъртънбейкър, с режисьор Тодор Димитров, ще зададе въпроса за това ще бъде ли спасено човешкото в човека? Сюжетът на постановката по текст на Чехов – „Иванов-Барабанов“ поставя на фокус Чеховия тезис, че „живеенето е най-големият враг на Живота“. Сценичния вариант може да се види под режисурата на Иван Добчев. Текстът на „Екстази“ по Ървин Уелш, лидерът на една нова вълна в съвременната британска литература, ще бъде интерпретиран на сцената по постановката на Мартин Каров, от класа на проф. Атанас Атанасов. "Премиерните заглавия са интригуващи", заяви доктор Петър Кауков, директор на Учебен театър НАТФИЗ.
Драматургичният материал на „Иванов-Барабанов“, под режисурата на професор Добчев, ползва сюжетната структура на първата пиеса на Чехов „Иванов“, но в нея са вписани фрагменти и персонажи от „Вишнева градина“ и „Чайка“. Идеята е да се изведе още по-категорично прословутият Чехов тезис „Живеенето е най-големият враг на Живота”. Живеенето, подчинено на удовлетворяването на страстта да натрупаш състояние, което да ти осигури безхаберно преживяване, живуркане, нищо-не-правене, наистина е най-големият враг на отдадения на голямата идея Живот – идеята да се посветиш на опазването и усъвършенстването на чудесното Божие творение – Животът, тук на Земята. "Предупреждението на Чехов днес е по-валидно от всякога и в днешния прононсиран отвсякъде lifestyle младото поколение би трябвало да чуе сигналите за опасността за духовния човек, която се крие във всекидневно рекламираното модно, материално, луксозно живеене", твърди професор Добчев. За професор Добчев заглавието е знаково, защото годишната му курсова работа в трети курс е по този спектакъл. Премиерата е още тази вечер и утре.
Постановката „Доброто на страната ни“ е спечелила Проектната програма към Театър НАТФИЗ в категория „Драматичен театър“. В сюжета, под режисурата на Тодор Димитров, млад офицер поставя любовна комедия със затворниците. Той се изправя срещу предразсъдъци, бруталност, отчаяние и заплахи от смъртно наказание. Постановката задава въпроса – ще бъде ли спасено човешкото в човека, а зрителите са провокирани да си отговорят на премиерните дати на 3 и 4 декември.
За моментното щастие или щастието, като търсене на човека, задава въпроси текстът на определяния като един от най-добрите романисти в съвременната британска литература – Ървин Уелш. Постановката засяга наболелите проблеми, които винаги са актуални, особено за младите. „Екстази“ е спектакъл за щастието. Една хипнотична, ритмична, сюрреална и напълно реалистична приказка за смисъла на нашия живот. Всяко наше действие е мотивирано от универсалния стремеж на човека към щастие. Сякаш страдаме от абстиненция. И бързо трябва да си набавим необходимата доза. Защото, когато си щастлив, в организма ти се изливат огромни количества окситоцин, допамин, серотонин и ендорфин. Това са химикалите на щастието. Градивните частици на личния ни Рай. Щастие е… Попитайте се, като видите „Екстази“, под режисурата на Мартин Каров, в изпълнение на класа на професор Атанас Атанасов на 16 декември.
Повече чуйте в звуковия файл в интервюто с доктор Петър Кауков, директор на Учебен театър НАТФИЗ.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg