Новата програма на фондацията е насочена към младежи между 18 и 28 години, излезли от социалните институции. Еднократната стипендия е в размер до 1000 лева и е предназначена да подкрепи младите в самостоятелния им живот след дома. За някои от тях това ще е професионален или шофьорски курс, за други – преместване на ново местожителство, продължаване на образованието, започване на собствен бизнес и т.н. Палитрата е широка, за да могат да се отсеят най-смислените цели, разказва София Иванова, доброволка и проектен координатор във фондацията.
Учредяването на стипендията е логично продължение на грижата и ангажимента на доброволците от фондацията към децата, отглеждани в институции. Всичко започва с няколко книги, които Благовеста Пугьова, основателка на фондацията, подарява с посвещение на момиче от социален дом. В течение на повече от 10 години към организацията се присъединяват много доброволци, които поемат траен ангажимент към „своите деца“. Те се нагърбват с ролята на значимия възрастен, който да бъде модел за младия човек, да го подкрепя в ученето и израстването, да се интересува от проблемите и постиженията му.
Така се оформя следващият етап от дейността на фондацията – „Подари време“, защото времето е най-ценният ресурс за всеки и най-щедрият подарък за децата без родителска грижа. Връзката между доброволците и децата почти задължително продължава и след напускането на дома. Това ражда идеята за „голямата“ стипендия, защото периодът след напускане на дома е особено стресиращ и рисков за младежите. „Малките стипендии“ пък са рожба на пандемичната изолация. Когато доброволците и децата са принудени да общуват само чрез интернет, става ясно, че малките губят мотивация за учене и работа. Тогава от фондацията решават да ги стимулират с еднократни стипендии от 100 лева, но за изпълнена задача. Целите се определят заедно с доброволците, които помагат и следят за изпълнението им. Така самият живот и практиката подсказват идеите, казва София, и кани всички, които проявяват интерес към дейността на фондация „Подарете книга“, да посетят страницата ѝ www.podarivreme.org. Там ще открият информация и за коледната им инициатива.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg