Най-голямата платформа за доброволчество в България TimeHeroes очаква до 15-и декември номинациите за своите пети годишни награди за доброволчество, които тази година са под мотото “Виж героите“.
“Героите са безбройните доброволци, които участват в доброволчески мисии с времето и уменията си. Това са организациите и активните хора, които не чакат готови решения, за да се изправят срещу проблемите. Компаниите, които мислят за средата, в която създават продуктите и услугите си, и развиват доброволчеството в екипите си. Журналистите, които избират да пишат за добрия пример, а не за лесния клик върху скандалното заглавие.“ – пише на страницата на платформата.
Как се променя доброволческата култура в България и какви каузи привличат хората?
Темата коментира в “Нашият ден“ Наталия Иванова от екипа на организацията.
“Много е вдъхновяващо, особено по Коледа забелязвам, че има около 100 нови регистрирани потенциални доброволци всеки ден, което е доста сериозно като количество. И като си представиш, че всеки един човек е поискал да се регистрира и да се включи в инициативата, е вдъхновяващо.
При мен водеща е била каузата. Понякога човек не знае с каква кауза ще го срещне животът, не може да я избере, но се сблъсква с нея. А понякога конкретна кауза те предизвиква да свършиш нещо полезно и добро.
Има проучване от 2007 г., което показва, че България преди това е имало под 10% доброволци, а от 2017 г. те вече са 24%. Може би до някаква степен и платформата има пръст в това, защото го прави лесно. Аз съм голям почитател на идеята, не съм от основателите на платформата. Много добре работи това, че прави доброволчеството лесно. Има устойчивост в каузите, които хората припознават като свои – хора в неравностойно положение, хора с увреждания, деца в институции са каузи, които винаги са акумулирали някаква доброволческа енергия около себе си.
Темата коментира в “Нашият ден“ Деница Михайловска от екипа на организацията.
“Обикновено геройските дела остават винаги в сянка. Самите доброволци обикновено са хора, които правят това по много силна вътрешна мотивация и много рядко имат нужда от публично признание. От друга страна, ако не се говори за добрите дела е не се благодари за тях, няма как те да се предадат нататък.“
Темата коментира в “Нашият ден“ Севим Рашидова, доброволец извън професионалния си опит.
Първият път, когато реших да се включа в доброволчество беше от типа – искам да свърша нещо добро. Благодарение на платформата намерих първата са кауза. Това беше преди около десетина години.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg