Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 6-12 декември

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 12 декември.

Традиционният „Поетичен Никулден“ се проведе и тази година на 6 декември, този път под надслов „Четем и помним Николай Кънчев и Федя Филкова“. В него взеха участие наградени и номинирани поети между 2012 – 2020 г., както и двама от участвалите със слова за поезията литературни критици – Михаил Неделчев и Георги Гочев. Всеки от тях прочете по едно свое и по едно стихотворение на Николай Кънчев и Федя Филкова. Организатори бяха Проф. Пламен Дойнов и Милка Канети, сестрата на Федя Филкова. Тази година не бе връчена награда. Пламен Дойнов за новата кауза на Поетичния Никулден.

На 7 декември през 1891 г. е роден Васил Гендов. Гендов е автор на първия български филм „Българан е галант“. През 1921 г., заедно със своята съпруга Жана Гендова, създава Софийския пътуващ театър, в който е директор, режисьор и актьор. Създател на първата българска филмопроизводствена кооперация „Янтра филм“ и инициатор на създаването на първия Съюз на артистите в България, на Съюза на кинодейците, на Съюза на филмовите дейци, както и на Музея на българската кинематография. Този декември се навършват точно 130 години от рождението на Гендов. По този повод на 7 декември в кино „Одеон“ беше прожектиран реставриран вариант на филма „Любовта е лудост“ (1917 г.), както и беше открита изложба с фотографии от живота на режисьора. Повече за изложбата в „Артефир“ във вторник разказа Росен Спасов от Българска национална филмотека.

Нова зала – „Резонанс“ – ще има Дома на киното от 14 декември, а първата изява там ще бъде от 19 часа – гостуване на писателя Георги Господинов, който ще представи филмите на Теодор Ушев, създадени по негови творби и получили признанието на Американската киноакадемия – „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“. „Резонанс“ не е само физическо място. „Кино Резонанс – място за култура и търсещи умове“ е програма, създадена с цел оформяне на пространства за културен обмен около и с помощта на екипите на четири киносалона от Централна и Източна Европа – Дом на киното в София, TISZA MOZI в Соенок (Унгария), Център за дейности в Птуж (Словения), и Кино „Урания“ в Осиек (Хърватия). В „Артефир“ научихме подробности за зала „Резонанс“ от програмния директор на Дома на киното Христо Христозов.

През 2021 г. се навършиха 110 години от рождението на композитора Йосиф Цанков. Във времето на активния му творчески живот – 1929 -1971 той е написал над 500 творби. Сред тях шест оперети, множество танга, шлагери в различни ритми и стилове, поп песни, музика към филми и други. Като един от основателите на националното радио в България, по негови идеи са реализирани музикалните и детски радиопредавания. Йосиф Цанков е главен композитор на театър „Одеон” и дългогодишен главен редактор на „Балкантон”. По повод годишнината БНР и внукът на Йосив Цанков – джаз тромбонистът Велислав Стоянов – канят слушателите на 19 декември в 1-во студио на концерта „Среща в приказка (та)“. Новият прочит на творчеството на Йосиф Цанков е дело на Милен Кукошаров, а участие ще вземат камерен оркестър Софийски солисти с диригент Пламен Джуров, и джаз трио със солист Велислав Стоянов. В предаването „Трезор“ Велислав Стоянов разказа повече за концерта.

По повод 120-годишнината от рождението на Илия Бешков в изложбените пространства на Съюза на българските художници на "Шипка" 6 ще бъдат показани над 270 значими творби на художника, представителна част от колекцията на Плевенската художествена галерия Илия Бешков. За изложбата, която бе открита в петък, разказва кураторът Иван Велчев.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – СБХ





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49

Романизирана биография на Джон Атанасов излезе на български език

Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра"  от Джейн Смайли  – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър".  Авторката ни връща към края на 30-те години,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

"Надежда" – моноспектакъл в изречена поезия на Явор Попов

Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..

публикувано на 15.01.25 в 15:35
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30