През какви изпитания преминаха двата международни кинофестивала "Cinelibri" и “Киномания“ заради новите изисквания, наложени от пандемията? Какви мерки се наложи да вземат и отрази ли се това върху зрителския интерес?
Темата коментира в “Нашият ден“ Надежда Московска от кино-литературния фестивал "Cinelibri".
“Зеленият сертификат“ се появи не само по време на фестивала, а ден-два преди церемонията по награждаването в Зала 1 на НДК, която беше почти разпродадена в Covid условията. Всъщност това изправи и нас, и всички зрители пред един голям проблем – голямо предизвикателство, за което може би не беше помислено, когато се обявиха тези мерки от днес за утре.
Главният проблем беше това, че голяма част от зрителите вече бяха закупили билети за бъдещи прожекции, имаше зали, които са разпродадени. С голяма част от хора, които нямат сертификати.
Особено по време на фестивала нито един от организаторите няма възможност за паника, тревога и притеснение. Това, което направихме беше просто да се мобилизираме за пореден път. От 2020 г. насам креативността ни излиза на преден план във всякакви такива ситуации.
Просто трябваше да помислим какво можем да направим така, че киното да стигне до хората, които искат да го видят, до всички, които са проявили желание да видят най-новите заглавия, да се срещнат присъствено или онлайн с режисьорите и актьорите, които ги вълнува. И успяхме – измислихме няколко варианта, по които да компенсираме зрителите.
Един от вариантите беше да им дадем и книги, и билети за прожекции след това за филми в регулярно разпространение, но и достъп до онлайн билети, тъй като фестивалът паралелно, освен присъствено тази година, се проведе и онлайн.
Бяхме пуснали около 21 филма в онлайн платформа и доста хора избраха този вариант, избраха да пренесат кино-литературния фестивал Cinelibri в домовете си. Единственото хубаво в тази ситуация е, че не оставихме нито един зрител разочарован. Не оставихме човек, който да не може да види това, което иска да види."
Темата коментира в “Нашият ден“ Владимир Трифонов, програматор на “Киномания“.
“Докато дойде нашето време, зрителите вече бяха свикнали, че изискването за “Зелен сертификат“ е нещо нормално. Нямахме кой знае какви проблеми с тази подробност, че зрителите бяха по-малко от нормалните времена, но това е обяснимо.
При всички случаи имахме достатъчно, доволни сме от нивото на посещаемост на прожекциите в кино салон, който всъщност и наш приоритет, затова сме и “Киномания“.
Ние правим обратно на колегите от Cinelibri показваме филмите онлайн не успоредно, а след края на физическите ни прожекции. Мисля да продължим с тази стратегия следващата година онлайн изданието ни ще бъде след физическото ни издание."
Чуйте разговора в звуковия файл
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg