Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старинни водни имена

Водопадът „Скакавица” в Рила
Снимка: Wikipedia

Йордановден, Кръщение Господне, Богоявление, Водици, Водокръщи… така наричаме един от най-личните дни в годината, в който празнуваме кръщаването на Божия син във водите на река Йордан.

Пречистващата и животворяща сила на водата е ценена и почитана още откакто човек е започнал да осмисля света и съществуването си.

Водните обекти имат и една друга също жизненоважна роля. Те са сред най-сигурните ориентири на земята далеч преди да се появят географските карти и описания. Наименованията им са от най-старите запазени и от тях се разбира какви племена и народи са населявали дадена територия, дори частично се възстановяват изчезнали езици като тракийския например. Самите думи, с които са наричани извори, реки, езера, водопади, блата и пр., може отдавна да са забравени и да не говорят нищо на съвременните носители на езика. Те обаче са съхранени като собствени имена на определени обекти.

За такива старинни наименования на извори, водопади, сливания на реки, мочурища и др. разказва Надежда Данчева, гл.ас. в Секцията по ономастика на Института за български език на БАН в предаването „За думите“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Лазаров

Училище за родители

Много често на възрастните хора убягват елементарни практики и доказани профилактични мерки, които гарантират безпроблемното израстване в детска и юношеска възраст. Естествено, медицинската наука, практика и превантивните ѝ възможности нарастват постоянно, не можем да проследим всичко, но ние, като родители, трябва да питаме и да се информираме, за..

публикувано на 20.06.24 в 09:31

Езикът и азбуката – инструменти в историята ни

Повод за този разговор е предстоящият международен форум за кирилицата и българския език, който посреща уважавани учени от страната и чужбина. Говорим с част от неговите участници и организатори за ролята на кирилицата през вековете в националното ни строителство, оглеждаме развитието на езика в неговата обединителна обществена значимост...

публикувано на 19.06.24 в 17:51

Курбан байрамът – Празникът на жертвоприношението

"Единство в многообразието" – това мото през 2000 година издигна обединена Европа. На фона на всичко случващо се по света и у нас, когато като че ли разделението и противопоставянето между хората взимат връх, важно е отново да заговорим за това, което ни обединява и ни прави едно – за взаимното уважение и зачитане, за толерантността. За това единство..

публикувано на 18.06.24 в 10:36
Българският манастир „Свети Георги Зограф“

Александър Шахов: На Атон срещнах монаси от Конго и Кения

Света гора! На малката площ на автономната монашеска република поклонниците могат да се помолят в 20 православни манастира. Заедно с тях има 12 скита и над 600 килии. Общото население на Атон е близо 1500 души. Правилата за посещение не са сложни, но няма да бъдете допуснати ако сте от женски пол или не сте получили виза. В случай, че изпуснете..

публикувано на 18.06.24 в 08:05

Пътеводител на доброто за по-ефективни социални услуги

На територията на Разград се проведе първият по рода си фестивал "Пътеводител на доброто". Той събра представители на десетки неправителствени организации от цялата страна, които презентираха различни социални услуги, с цел обмяна на добри практики и модели за по-голяма ефективност в социалната работа. Услугите бяха разпределени в четири..

публикувано на 17.06.24 в 15:45