В първото за 2022 издание на рубриката „Всичко за образованието“ ни „полазват“ двама млади съмишленици от движението за промяна в системата на средното ни образование. Константин Сапатупов е създател и главен двигател на инициативата. Започва преди няколко месеца с анкета сред 3268 ученици за мнението, проблемите и идеите им за училището. Снима и качва в интернет интервюта и видеоматериали с връстници, заедно с „Петъци за бъдеще“ организира в София шествие за „свободно, модерно и демократично държавно образование“. Постепенно общата идея започва да се конкретизира в определени теми, събират се екипи, които да работят по тях. Привличат се и възрастни – учители, експерти, родители. Важното е различните страни и участници в образованието да започнат да общуват помежду си, да чуят позицията на другите, да се намерят начини диалогът да стане постоянен и пълноценен и така да се върви към модернизиране на училището, смята Константин. Убедил се е, че само когато човек е истински ангажиран и готов лично да работи за каузата, той може да е полезен, недоволството и критиката към всичко и всички без конкретна идея и действие са безплодни.
Ивайло Симеонов е ученик в последния гимназиален клас, разбира за движението от учителя си по английски и веднага е спечелен от енергията и волята на Константин. Самият той от 13-14-годишен започва да осъзнава, че дискомфортът и неудовлетворителното представяне дори по предмети, по които не би трябвало да имат трудности, не се дължи на липсата на старание, усилие и способности на учениците. Дава си сметка и че учителите също влагат не малко време, труд и желание да предадат предвидените в програмата знания и умения и че те също не са удовлетворени от процеса и резултата. Явно „грешката“ е другаде – в самия модел на обучение, в съдържанието, оценяването и т.н.
Всички ние зависим от това какви хора подготвя училището – казва Константин – инициативни, мислещи, действащи или пасивни и стресирани. Нищо няма да се промени, ако хората не разберат това и не си мислят, че след като някак си са изкарали образованието си и се справят в кариерата, това е достатъчно, за да живеем добре като общество.
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg