Не красива пощенска картичка, а поетична история за живота предлага на зрителите новият сезон на „5 минути София“. Късометражната документалната поредица се завръща с шест епизода, посветени на кварталите в столицата – „Бояна“, „Захарна фабрика“, „Красно село“, „Младост“, „Студентски град“ и „Ючбунар“. Сериите проследяват историята и развитието на шестте квартала, допринесли за изграждането на съвременния облик на София.
„Нашата задача в новия сезон беше да покажем в много по-голяма степен документално това, което се случва в града, промените, които са изключително динамични. Особено в последното десетилетие, с това геометрично нарастване на жителите“, сподели в „Артефир“ Камен Воденичаров, режисьор и продуцент на кратките филмчета.
Епизодите ни срещат с хора, които споделят личните си истории с представените квартали и любопитни факти за техните жители и забележителности и личностите, дали им познатите ни днес имена. Сред разказвачите са фотографът и автор на страницата „Етюд-и-те на София“ Иван Шишиев, писателят Александър Шпатов, директорът на Радио София Ива Дойчинова, урбанистът Мартин Микуш и треньорът по фигурно пързаляне Ина Лутай. Техните разкази, документалните и архивни кадри, както и възстановките, които пресъздават пътя на хората, създали кварталите, доближават новите шест серии на „5 минути София“ до живия живот.
От 10 януари всеки понеделник в рамките на шест седмици ще се излъчва по един епизод от новия сезон на поредицата. Кратките филми се разпространяват в каналите на „5 минути София“ в YouTube и Vbox7 и в програмите на БНТ и ВТК.
„5 минути София – кварталите“ е деветият сезон на документалната поредица. От 2012 година екипът ѝ е реализирал над 50 епизода, свързани със значими събития, сгради, личности и артефакти от миналото на българската столица. 24 от тях са включени в електронните учебници на издателство „Просвета“ и са учебно помагало в уроците по история в българските училища у нас и по света. Само за изминалата 2021 година „5 минути София“ е достигнала до шест милиона зрители. А през 2019-а проектът, вдъхновен от поредицата – пълнометражният документален филм „105 минути София – историята на града“, печели награда за най-добър документален филм на Международния филмов фестивал „Бели нощи“ в Санкт Петербург.
„5 минути София“ се реализира благодарение на Програма „Култура“ на Столична община. Сценарист е Георги Милков, а зад камерата за втора поредна година е Петър Димов – Българевеца.
Повече подробности за новите шест епизода Камен Воденичаров разказва в звуковия файл.
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg