Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Фитнес инженерство“ и здраве – как да се съхраним

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

“Фитнес инженерство“ или за това колко важна е личната мотивация разказва в “Нашият ден“ личният треньор Димитър Михайлов:

“Когато човек е в режим на оцеляване, тъй като пандемията е една война срещу вирус, който не виждаме. Логично е да дадем стъпка назад от това как изглеждаме и дали сме в перфектното тегло, когато има редица по-важни неща, за които трябва да мислим.

“Фитнес инженер“ е шега, която тръгна от мои приятели. По образование съм софтуерен инженер, но фитнесът като цяло, добруването на хората, тяхното физическо здраве винаги е бил голям мой интерес. Винаги съм търсил отговор на въпроса – какво кара хората да се променят към по-добро.

Да се грижим за здравето си е учение, както да поддържаме хигиенни навици и да се грижим за облеклото си. Това също е навик, който трябва да изградим.

По тази причина е от значение да проследим как работи въпросният вътрешен двигател в контекста на нашия живот.“

Преди грандиозните планове

“Преди да си поставим големи цели за здравето, е важно да си отговорим на два големи въпроса – какво искаме да постигнем и дали ние искаме да го постигнем.


Дали го искаме просто, защото искаме да приличаме на човека х, или искаме да тежим, колкото сме тежали преди х години. Това не са непременно цели, чието постигане ще ни направи по-щастливи от преди товаВторото е е да имаме много ясна представа с какво време и ресурси разполагаме.“

Какво трябва да променим

“Има редица проучвания и интересни наблюдения, че независимо какво ще кажем сега, независимо какво науката и какви технологии ще постигне човечеството 20-25% от хората няма да направят нищо със здравето си по редица фактори. Това не е защото са мързеливи, ограничени или други подобни неща, напротив, голяма част от хората, когато стане дума за тяхното здраве, виждат една голяма канара, която трябва да прескочат или заобиколят.“

Промяната

“Грижата за здравето е въпрос на културна промяна, но и на изготвянето на един план за действие, който е 100% верен за нас. Последните две години направиха така, че огромно количество хора да възприемат колко важно е тяхното здраве.“

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31