Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето от офертите са свързани със Запада Европа

Трудов трафик – как да не станем жертви

Опасните обяви идват най-често от Фейсбук

| обновено на 13.01.22 в 12:29
Снимка: архив

Как да се предпазим от опасни работодатели или да разпознаем фалшива обява за работа в чужбина? Как да не станем жертви на трудов или друг вид трафик?

Темата коментира в “Нашият ден“ ръководителят на горещата линия за борба с трафика на хора на Фондация „А21 България”, който пожела да остане анонимен:

“Потенциалните трафиканти са доста изобретателни. Много често обявите звучат твърде добре, за да са истина. Например заплащането звучи прекомерно високо.

Не е много трудно да се уловят фалшиви обяви за работа, но хората  в България са толкова отчаяни и имат нужда от доходи, че някак пропускат да видят знаците.

080020100 е номерът, на който може да се обадят, търсещите работа, за да им се помогне да проверят съответна обява. Работим безплатно, хората могат да ни звънят денонощно.

В рамките на три работни дни правим оценка на риска и проучване за лицето за контакт, фирмата или посредническата агенция и мястото за настаняване. Много често се оказва, че такъв адрес не съществува.

Ако лицето има договор, го преглеждаме. Правим всичко възможно и на национално ниво, и в Европа най-често, защото офертите сякаш са най-вече свързани със Западна Европа.

През последната година от осем проверени оферти за работа, седем се оказват рискови и фалшиви. Тези обяви идват най-вече от Фейсбук.

Предпазваме ги да не попадат в трафик, защото, когато попаднат в чуждата държава, вече е много трудно жертвата да бъде спасена.“

Статистика

“Статистиката на горещата линия от миналата година показва, че в 24% от случаите на трафик на хора всичко е започнало с фалшива обява за работа.

Глобалната статистика сочи, че само 1% от жертвите на трафик някога ще бъдат спасени.

Жертви на трафик стават и мъже, и жени, и деца. Мъжете по-трудно си признават, че са уязвими, но, когато става въпрос за трудова експлоатация, те са силно уязвима група.“

Работодателите

“Експлоатацията на хора носи висока доходност и реално за тях има нисък риск. Жертвите на трафик са на ръба на оцеляването, те не получават нищо или съвсем малко от това, което изработват.

Живеят в ужасни условия. Много често са жертви на брутално насилие. Те нямат право на елементарни базови потребности и възможност за движение, не могат да си тръгнат, когато поискат. Държат ги с отнемане на документите или са влезли в дълг, който никога няма да бъде изплатен. Случва се хора да седят с години в такава ситуация.

Когато такъв човек успее да се свърже с нас, ние организираме спасяване от тази ситуация, без значение дали е в България или в Европа.“

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00