Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Обратната страна на света“ според Кос Атанас

Снимка: изд. Библиотека България

В творчеството си всеки автор е способен да бъде себе си и да пресъздава това, което вижда от „Обратната страна на света“. Кос Атанас например открива там стаи – домове на клоуни, куртизанки и сънища, на една малка буржоазка, но и на един шут, открива демони и дракони, късни и ранни шарки и разбира се, обич – разпиляна, а може би и събрана във времето, пространството и логиката.

„Това е един въображаем свят, един идеализиран свят, в който нещата се случват така, както би ни се искало да се случват. В никакъв случай обаче не е изолиран и поставен в рамка. Просто е онзи невидим свят, за който може би си мечтаем“, каза в „Артефир“ Атанас Мадемджиев, авторът зад псевдонима Кос Атанас. Дебютната му стихосбирка носи именно това заглавие – „Обратната страна на света“, и ще бъде представена на 22 февруари в Българския културен институт в Лондон.

„Не изопачавам реалността, по-скоро се опитвам да я заобля и да ѝ придам контурите, с които бих искал да изглежда в очите на другите“, допълва още Атанас. Той споделя, че най-доброто, което може да му се случи като автор, е читателите му да се припознаят в картината на света, която той обрисува с думи.

Поезията на Кос Атанас подсказва, че детето в него все още е живо и пази същността му от света. Според автора душата на човек е неприкосновена и макар животът да ни нанася вътрешни и външни белези, тя не се променя. Тя е онази светлина, която ни води по пътя и която ни помага да устоим на всичко.

„Оттенъците ѝ и обвивката, с която я обвиваме от време на време – било то тъжна, било то радостна, са обвивка под обвивката, но самата светлина в нас не се променя“, твърди Мадемджиев.

Стихосбирката му е посветена на дъщеря му, която не бърза да порасне, а напротив – цени чистотата на детското в себе си. Нещо, което се оказва, че правят и стаите вътре в нас.

„Стаите са нашият предишен живот, нашите спомени за онова, което ни се е случило. Според мен тези спомени са разделени на стаи, стаички, коридори, някои по-големи зали, други – съвсем малки, прашни, забравени, и пътешествието във и около тези стаи изразява нашия житейски път“, споделя Атанас Мадемджиев. Той е на мнение, че единственото, което се изисква от нас, е да посегнем към тези стаи и вратите им ще се отворят. Макар някои да не са много приветливи и често да ни се иска да заключим за постоянно онова, което се крие в тях, винаги е по-хубаво да изберем да се разходим из спомените си, да се сгреем с тях и да се уповаваме в тях. Винаги е по-добре да срещаме себе си и да не забравяме. Тези стаи отварят и допълнителни пътища пред нас, които просто трябва да имаме смелостта да извървим.

Причината „Обратната страна на света“ да диша и живее като книга е нейният рецензент – сладкодумната разказвачка и журналист Мария Касимова-Моасе. На 22 февруари, непосредствено след представянето на книгата в Лондон, тя ще разкаже и своите „Свободно падащи истории“.

Атанас Мадемджиев разказва повече.

Снимки – изд. Библиотека България


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23

Филм, посветен на африканската музика

"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата.  Трите основни теми, които..

публикувано на 08.01.25 в 12:03

Адела Пеева кани публиката на разговор

На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...

публикувано на 07.01.25 в 16:35