Повече от 70 години Радио Разград е в душите и сърцата на своите слушатели. Началото е поставено през месец май 1945 г., когато е излъчено първото предаване на тогавашния Радиовъзел Разград, посредством два улични високоговорителя.
Благодарение на добрата синхронизация с институциите в града Общинско радио Разград е спечелило авторитета на културна институция, на която се позовават всички в региона.
За да бъде по-близо до своята аудитория, по-мобилно и по-гъвкаво, предвид на делничните предизвикателства бе разработен и реализиран настоящия нов проект – интернет радио Разград.
За разпространението на Радио Разград разказва в “Нашият ден“ инж. Анко Аврамов – ръководителят на радиото, който прави технически чудеса, за да свърже кабела в Разград с тези по селата в района:
“През годините връзката на радиото претърпя много динамично развитие. Започнахме да развиваме освен кабелното радио и интернет платформата, която в момента е развита до степен, който ни удовлетворява.“
За Радио Разград разказва в “Нашият ден“ Петър Петров - водещ и редактор, с богат опит, чийто професионален път започва в БНР Шумен, където, заедно със Захари Карабашлиев, са правили предаването „Фулмакс“:
“Дългогодишният главен редактор на Радио Разград Благовества Борисова и нейният глас определено имат огромен принос за изграждането му. Много хора са се учили от нея. Голям принос имат и първите кореспонденти на Радиовъзела, когато говорим за началото на радиото.
От 2010 г. Валентина Колева е един от интересните гласове и Илиана Банчева, която в момента е ПР на съда.
Ас съм в Радиото от 2018 г., но винаги съм се занимавал с медии. За мен най-романтичните години в радиото са 90-те. Работата в радиото е голямо удоволствие. Работил съм и в телевизии, там визията помага, но тук всичко е в изказа, в това дали си точен в това, което трябва да кажеш.“
Радио Шумен
“Това беше един от най-добрите периоди в живота ми. През 1992 г. по покана на Ивайло Савов, който беше директор на радиото, се появих с екип. Направихме първото музикално предаване на живо, което продължава и до ден днешен. В онези години, когато нямаше други радиа, имаше само “Хоризонт“, “Христо Ботев“, “Дарик“ и регионалните радиостанции, се повия огромен интерес към това, което правехме тогава.
Направихме го заедно със Захари Карабашлиев, Асен Масларски, Валентин Митрани и още хора. Всеки ден имаше музика и качество.“
За работата си в Радио Шумен разказва в “Нашият ден“ и писателят Захари Карабашлиев.
“Много хубаво беше това с общинските радиа. Петър е късметлия, че продължава тази дълга нишка и традиция. Имаше неща, които той беше открил и ги пуска и аз ги чувах за първи път. Хубавото в предаването “Фулмакс“ беше, че ние сами се слушахме един друг, харесваше ни това, което правим.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Разлиствайки историческата хронология на радио Разград научаваме, че:
• Първата радиоточка в Разград е монтирана в дома на оркестранта Цанко Попов.
• През 1950 г. уличните високоговорители в града вече са 13.
• През 1952 г. усиленото радиофициране на Разград започва и т.н. „точки” достигат 15000.
• Първите кореспонденти на Радиовъзела са Райна Йорданова от Исперих, Васил Йорданов от Кубрат и Юлия Пиринска.
• През 2007 година радиото в Разград защищава концепция пред СЕМ и получава лиценз и регистрация като Общинско радио РАЗГРАД.
Дългогодишен главен редактор до месец Март 2010 година е Благовеста Борисова.
Снимки: facebook/radiorazgrad
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg