Кой носи отговорност, ако пострадаме, спазвайки фалшиви препоръки за лечение на Covid-19?
Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Шаркова:
“Този феномен съществуваше и преди епидемията от Covid-19, най-вече породен от факта, че здравната ни система с всичките си недъзи създава условие за недоверие между лекар и пациент, което става причина хората да се уповават на различни конспиративни теории и алтернативни препоръки.
Това се случва много често и когато човек получи тежка диагноза, понякога предпочита да намери по-лесния начин, който много често се оказва неефикасен.
Проблемът е в тенденцията за нарастване на подобни препоръки и информации от началото на епидемията.
Това, което ме притеснява, е не толкова конспиративните фалшиви новини, за които вече има много сайтове и организации, "помагащи" на хората да разберат действителността, а случаите, в които лекари или други медицински лица препоръчват лечения, които не са базирани на медицината, основана на доказателства.“
Отговорността
“Лицето, което приписва лечение, несъответстващо на утвърдените от науката и практиката методи, може да носи гражданска отговорност, да възникне в негова тежест задължението да обезщети пострадалия или неговите наследници, ако е починал.
Освен това се носи административно наказателна отговорност в случаите, когато се препоръчват лекарствени продукти.
Често се рекламират хранителни добавки, като им се приписва профилактична или лечебна функция, което не е разрешено от закона и подлежи на санкция.
Често се твърди също, че дадена хранителна добавка е преминала клинично изпитване, нещо, което няма как да се е случило, по простата причина, че клиничните изпитвания се осъществяват само по отношение на лекарствени продукти и медицински изделия.
Тук вече и Изпълнителната агенция по лекарствата и регионалните здравни инспекции трябва да се намесват, но виждаме една значителна пасивност, която още повече стимулира подобно говорене и от немедицински лица, но и от специалисти.
Пациентът действително се обърква в разнопосочната информация. От самото начало на епидемията се коментира въпросът за изготвяне на протоколи за лечение на Covid-19. За съжаление не се случи така, че да има един консенсусен протокол, който да се прилага в извънболничното лечение, така и в болничното, което също е проблем, защото в различни лечебни заведения се прилагат различни методи за лечение.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg