Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Шаркова

Фалшиви препоръки за лечение – кой носи отговорност

Адв. Мария Шаркова
Снимка: Архив, БНР

Кой носи отговорност, ако пострадаме, спазвайки фалшиви препоръки за лечение на Covid-19?

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Шаркова:

“Този феномен съществуваше и преди епидемията от Covid-19, най-вече породен от факта, че здравната ни система с всичките си недъзи създава условие за недоверие между лекар и пациент, което става причина хората да се уповават на различни конспиративни теории и алтернативни препоръки.

Това се случва много често и когато човек получи тежка диагноза, понякога предпочита да намери по-лесния начин, който много често се оказва неефикасен.

Проблемът е в тенденцията за нарастване на подобни препоръки и информации от началото на епидемията.

Това, което ме притеснява, е не толкова конспиративните фалшиви новини, за които вече има много сайтове и организации, "помагащи" на хората да разберат действителността, а случаите, в които лекари или други медицински лица препоръчват лечения, които не са базирани на медицината, основана на доказателства.“

Отговорността

“Лицето, което приписва лечение, несъответстващо на утвърдените от науката и практиката методи, може да носи гражданска отговорност, да възникне в негова тежест задължението да обезщети пострадалия или неговите наследници, ако е починал.

Освен това се носи административно наказателна отговорност в случаите, когато се препоръчват лекарствени продукти.

Често се рекламират хранителни добавки, като им се приписва профилактична или лечебна функция, което не е разрешено от закона и подлежи на санкция.

Често се твърди също, че дадена хранителна добавка е преминала клинично изпитване, нещо, което няма как да се е случило, по простата причина, че клиничните изпитвания се осъществяват само по отношение на лекарствени продукти и медицински изделия.

Тук вече и Изпълнителната агенция по лекарствата и регионалните здравни инспекции трябва да се намесват, но виждаме една значителна пасивност, която още повече стимулира подобно говорене и от немедицински лица, но и от специалисти.

Пациентът действително се обърква в разнопосочната информация. От самото начало на епидемията се коментира въпросът за изготвяне на протоколи за лечение на Covid-19. За съжаление не се случи така, че да има един консенсусен протокол, който да се прилага в извънболничното лечение, така и в болничното, което също е проблем, защото в различни лечебни заведения се прилагат различни методи за лечение.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26