Вангелия (Ванга) Пандева Гущерова, известна като Баба Ванга, Леля Ванга, Петричката врачка или Ванга гледачката е българска обществена фигура, обявена за ясновидка.
На 31 януари пророчицата е приемала поздрави за единия от двата си рождени дни. Тя остава в съзнанието на хората като жената, помогнала на стотици българи. Другата дата, на която е приемала поздрави, е 3 октомври (Родена е през 1911 г.).
Виртуална разходка в къщата-музей на Ванга в град Петрич правим в “Нашият ден“ с Даниела Радева:
“Споменът за Ванга е все още жив. През изминалата 2021-ва година “Къща-музей Ванга“ спечели награда в категория “специализиран туризъм“ с 65% от гласувалите.
Това ни доказва, че къщата на пророчицата е едно от най-харесваните места за посещение. Независимо от пандемията през последните две години къщата не страда от липса на посетители.
Най-честите ни посетители са семейства с деца, млади семейни двойки, чужденците също не са спрели да се интересуват от българския феномен и най-много са рускоговорящите.
Нашите посетители са интересни хора. Един от тях са нейни кръщелници. Деца, кръстени от нея, тя е кръщавала страшно много деца.
Другите хора, които посещават къщата, са имали лична среща с нея. Те споделят впечатленията си, а ние ги молим да ги запишат в една книга, която се нарича “Моята среща с Ванга“.
Има и много посетители, които са чували за нея, те са много любопитни и желаят да разберат повече. Всеки, който се е докоснал до тази къща, много я е харесал. Хората излизат много доволни.“
Къщата е построена 1947 г. Тя приема хората в Петрич от тогава до 1980 г. посетителите идват в тази къща, след това тя започва да приема хората на Рупите.“
Експозицията включва лични вещи на пророчицата, предмети и подаръци от благодарни хора. Всички помещения са съхранили автентичността и духа на Ванга.
На първия етаж може да се види нейната кухничка, тя е била много добър кулинар. Помещение, от което всички се впечатляват, е нейната молитвена стаичка, в която тя се е молила пред иконата на Богородица сутрин и вечер.
Цялата къща е пълна с икони, гоблени и картини. “
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg