Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нели Трошева:

Пътят към църковната музика в днешно време минава през интернет

Срещнах много главни герои по пътя си

Нели Трошева
Снимка: facebook/nellytrosheva

Нели Трошева е диригент и основател на Камерен хор „Проф. Георги Робев“. Учила е в класа по хорово дирижиране на проф. Георги Робев и е един от последните студенти на майстора на хоровото дирижиране в Националната музикална академия „Проф. П. Владигеров“.

От студентските си години досега Нели Трошева е дирижирала камерни оркестрови състави и хорове, някои от които са печелили призови места на международни хорови конкурси в България, Италия, Австрия, Германия, Полша, Чехия, Черна гора, Северна Македония. Тя е носител на Наградата за най-добър диригент на Международния хоров конкурс в Превеза, Гърция.

Сред съставите, с които Нели Трошева е работила, са Женски народен хор „Елица“, Камерен хор при храм „Успение Богородично“ – София, Камерен хор при храм „Св. Димитър“ – София, Смесен хор „Петко Стайнов“ и Детски хор „Искра“ – Казанлък. Дирижирала е и концертни програми на Струнен камерен оркестър – Казанлък.

През юли 2002 Нели Трошева дирижира Реквиема на В.А.Моцарт в Прага с хор „Петко Стайнов“ от Казанлък, с  оркестър и солисти на Пражката опера и посвещава концерта в памет на своя учител – Маестро Георги Робев.

През 2004 година Нели Трошева създава Камерен хор „Проф. Георги Робев“, а през 2006 година – и смесения хор при храм „Св. Параскева“ в София. С двата състава реализира различни музикални проекти, най-значимите сред които са двата албума с църковно-славянска музика “Духовна светлина“ и „Ангелски глас“ със солист Пламен Папазиков. Със съставите, които ръководи, е участвала в музикалното оформление на наградените български филми „Безбог“ (2017) и „Асансьор за пациенти“ (2017), в концертни турнета в Германия, Италия и Швейцария (2013-2019).


Нели Трошева е Главен герой в “Нашият ден“:

“Като дете 10 години от живота си ходех на балет. Най-хубавото преживяване, докато играех балет, беше свиренето на пианото.

Първо се запалих по пианото, почти веднага ми купиха пиано, след като казах. Записаха ме в хоровата школа в Казанлък и така пътят ми направи завой от балета към музиката, а впоследствие и към хоровата музика, която стана първа и единствена любов.“


Църковните песнопения

“Това е едно влечение към нашата родна православна музика, което е повсеместно, аз не съм изключение. Имаме много красива музика. Тя дава на хоровете такъв живот и преживяване! Хората, които я изпълняват, се променят и прераждат докато я изпълняват, хората, които я слушат, също.“

Пътят към църковната музика в днешно време минава през интернет. Младите интелигентни хора, които живеят в интернет, попадат там на неща, които ги интересуват. Ние публикуваме своята дейност и послания, интересни факти и статии. Пишем за хоровото изкуство, за църковната музика, за авторите на тази музика."

Хористите

“Срещнах много главни герои по пътя си. Заедно с тях правим едно геройство повече от 15 години. Всеки един от тях сам по себе си е слънце.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка: facebook/nellytrosheva

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шесто издание на Международния поетичен фестивал

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори 2024", чиято програма е богата и многообразна, тази година се провежда за шести път.  Събитието е на 28 и 29 септември.  Участниците са поети, преводачи и културни мениджъри от пет европейски държави и от България. По традиция фестивалът, който е част от Календара на културните събития на..

публикувано на 25.09.24 в 17:45
Алис Мънро

11 изключителни истории са събрани в "Пътят на любовта" от нобелистката Алис Мънро

В сборника "Пътят на любовта" няма нито един слаб разказ и това съвсем не е преувеличено твърдение. Единайсетте изключителни истории, събрани тук, са представителни за творчеството на Алис Мънро, като много ясно и нагледно подчертават едно от най-ценните ѝ качества – да показва, вместо да казва. С непрекъснато прескачане във времето, редуване на..

публикувано на 25.09.24 в 16:25
Елена Костюченко

"Моята (любима) страна" на руската журналистка Елена Костюченко

"Девизът на "Новая газета" беше: буквите ни са същите, но думите – други. Колко тежи словото? (понякога колкото целия живот) Може ли словото да противостои на въоръжената тирания? (не) Може ли словото да спре войната? (не ) " С тези тежки и страшни думи завършва книгата си с литературни репортажи "Моята (любима) страна" руската..

публикувано на 25.09.24 в 15:57

Дон Кихот и изборът да вървиш срещу течението

Спектакълът "Дон Кихот и дон Санчо" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Гео Милев" - Стара Загора. Постановката и драматизацията по мотиви от романа "Знаменитият идалго Дон Кихот де ла Манча" на Мигел де Сервантес са дело на Юрий Дачев. "Исках заедно с прекрасните актьори от старозагорската трупа да покажа един Дон Кихот,..

публикувано на 25.09.24 в 13:41

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35