Италианската художничка Валентина Шарра представя филма си „Разводът“ в артинсталация в Гьоте институт с идеята и с въпроса за преосмислянето на времето. Филмът е съставен от 11 части, представящи различни концепции и хипотези, които Шарра анализира в търсенето си на дефиниция на времето. Филмът среща публиката с добре познатите постулати – продължителност, мигновеност, необратимост, старост, минало, настояще, бъдеще, сън и наяве. В търсенето си Шарра предлага необикновено пътуване през времето и пространството – отвежда ви в природата, по поречието на каменната река на Витоша и в дълбините на морето, в застиналите мигове на горски пожар, среща ви с възрастни и деца, обикновени хора, физици и мечтателни образи на италианското кино:
„Научно обяснено разбирането и приемането на теорията на времето, развитието на времето. Аз мисля, че всеки знае за теорията на вероятностите на Айнщайн, и за неговите изследвания за времето, това е в историята. Ние трябва да променяме нашата концепция за времето спрямо начина ни на живот, да изчистим концепцията за абсолютното време, равно еднакво за всеки, защото всеки отброява времето, всяка секунда, всеки час по различен начин, но наистина трябва да се върнем назад към първоначалната концепция за времето, за да го преосмислим. Работих по проекта в Академия Солитюд, която е уникално място в Европа и дори аз бих казала по света, защото там са събрани хора, които са артисти, философи, научни работници, историци, журналисти, всички работят заедно. И тази интердисциплинарност е много рядко срещана на друго място. Искам да подчертая, че е толкова важно за изкуството и за времето, и за човека, в определен момент да изследва, не просто да създава. И за това за мен беше страхотно време и невероятна възможност, когато бях там. Избрах тази тема, защото мисля, че в периода на пандемията един от най-важните въпроси, който си задаваме е нашето разбиране за времето. Аз започнах да изследвам моето разбиране за времето в този период, моите постижения с времето. Идеята дойде от този локдаун. И заглавието „Разводът“, дойде благодарение на страхотния ми екип – благодаря им – Стефка Цанева, Иво Паунов, развихме наистина интересна инсталация, която иска да промотира Разводът, раздялата с нашата представа за абсолютното време, разделянето с идеята, че времето е равно за всички.“
„Разводът“ ще има своята премиера в Гьоте институт под формата на видеоинсталация, която ще се открие на 3 февруари.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg