На 6 февруари кралица Елизабет Втора ще стане първият британски монарх, управлявал седем десетилетия. Това е първият британски монарх, управлявал с такава продължителност.
Кулминацията на тържествата за годишнината ще бъдат събития по време на четиридневен уикенд от 2 до 5 юни тази година.
Какво е бъдещето на Британската монархия?
Повече за историята на управлението на Елизабет и тържествата по повод юбилея разказва в “Нашият ден“ кореспондентът на БНР във Великобритания Веселин Паунов:
“Когато 25-годишната кралица Елизабет е провъзгласена на 6 февруари за 1952 г., Британската империя се разпростира по целия свят, монархията е широко почитана, а телевизорите още са новост. Днес нещата стоят по друг начин, но годишната е впечатляваща. Това са 70-години на трона, платинен юбилей.“
Какво се случи, откакто Елизабет Втора стана британска кралица?
“Първо, империята доста се сви, след което се раздроби. Докато повечето хора във Великобритания остават лоялни към кралицата и отдават заслуженото за нейните годините на служба, отношението към монархията се промени от безусловно почтително към по-критично вглеждане в кралския двор.
Може да се каже, че след влизането на принцеса Даяна в кралското семейство през 80-те години на миналия век, освен че се появи много блясък, на практика бе поставено началото на епоха на доста трудни отношения на кралското семейство с медиите.“
Как ще се отбележи юбилеят
“Трудно е да се изброят многобройните събития, с които ще бъде отбелязан платиненият юбилей, чиято кулминация ще бъде от 2-ри до 5-и юни, когато населението ще се радва на пет почивни дни. Очаква се повече от 10 млн. да вземат участие.“
Чуйте целия коментар в звуковия файл.
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg