Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ситуации и клишета“ във варненската галерия „Ларго“

изложба на Светослава Георгиева

Това е първата самостоятелна изява на варненската художничка в Арт галерия "Ларго", творбите са подготвяни специално за пространството на "Ларго", а експозицията носи името "Ситуации и клишета".

Експозицията е смел концептуален живописен опит на Светослава Георгиева да покаже, през един постмодерен ироничен и същевременно двусмислен ракурс, съвременната женска идентичност и клишетата за сексуалността, брака, отношенията и ситуациите, които са общовалидни и човешки.

За проекта Светослава Георгиева споделя: "Често ситуациите, в които попадаме, са клишета, както и клишетата са ситуации. В преносен смисъл, в който по-често се среща думата, клишето е идея, фраза или израз, която, тъй като е била широко използвана или повтаряна, е загубила своята сила или новост и се е превърнала в тема или нещо обичайно. Думата може да се отнася и за различни стереотипни ситуации, персонажи и цели сюжети, чиято честа употреба е лишила от оригиналност. В изкуството най-разпространените клишета се отнасят до любовни въпроси, а това са нашите ежедневни ситуации.

Като артист ме вълнува абстрактното, визуалните въпроси, които си поставям, са свързани с материалността на живописта, с преминаването през контрастите и с отвореното свободно пространство за зрителя и неговата интерпретация. Малко Дада, малко абстрактно, малко постмодерно, малко поп-арт, комбинирани техники между релефи, енкаустика, колаж, шеллак, пълна еклектика, да кажем метамодернизъм, заради все още неясното бъдеще на понятието. Както и да се определи, в основата е експериментът."

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален Фонд "Култура" по програма "Едногодишен грант 21".

За изложбата „Ситуации и клишета”, за връзката между клишетата и ситуациите през призмата на изкуството и за отправената провокация към зрителя – Красимира Шопова разговаря с Нели Вълчева – галерист и директор на Арт галерия "Ларго", и с автора на експозицията – художничката Светослава Георгиева.

Изложбата може да бъде видяна до 22 февруари 2022 г. в Арт галерия "Ларго", Варна

Снимки – Арт галерия "Ларго"

Светослава Георгиева е завършва НБУ- София през 1997 година със специалност Бизнес администрация и английски език. След това получава бакалавърска степен от ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" през 2018 година със специалност "Реставрация и консервация", а през 2021 година получава магистърска степен "Артистична практика - Живопис" от Училище по изкуства в Глазгоу- Шотландия. Светослава има множество участия в сборни изложби у нас и в чужбина, някои от които: "Есенен салон"-Изложбени зали "Рафаел Михайлов", Велико Търново (2015), "Gift of love"- национална изложба в НДК, София (2016),

Международна изложба на UNESCO, AIAPI Italy, Тренто, Италия (2016, 2017, 2018), "Salt Space"- Арт фестивал в Глазгоу, Шотландия (2020), "Viva la vida" – сборна изложба в Галерия Лабиринт, Пловдив (2020) и др. Има три самостоятелни изложби: съвместна с Десислава Панева в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", Велико Търново (2016), "Invisible Humans" в Галерия Лабиринт, Пловдив (2018) и "Северни брегове" в Галерия Лабиринт, Пловдив (2020). Носител е на няколко престижни награди: Втора награда за живопис на Национална студентска изложба, Югозападен университет, Благоевград (2017), John Moore Prize- сборна изложба, Ливърпул, Великобритания (2020), John Byrne Award- Единбург, Шотландия (2020). Живее и работи във Варна.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Софийския университет „Св. Климент Охридски

БНР и Софийския университет с нови възможности за сътрудничество

Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийския университет "Св. Климент Охридски". На 5 ноември ректорът на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха меморандум за осъществяване на съвместни инициативи между двете..

публикувано на 07.11.24 в 15:33

Тихомир Витков между "Абракадабра" и "Върху утайката"

Срещаме го в ателието на Ловешкия драматичен театър. Захласнати сме от вълшебството, което витае в хаоса тук и от непрекъснато усмихващите се сини очи на Тишо – така го наричат приятелите му. Творческата му визитка е дълга, затова тук само ще кажем, че го сварваме между две изложби – "Абракадабра", открита това лято в Благоевград, и "Върху утайката"..

публикувано на 07.11.24 в 13:40
Валери Петров

Изкуството в мен: "Тавански спомени" на "хвърчащия" Валери Петров

Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..

публикувано на 07.11.24 в 10:04
Юлиана Сайска

Тийнейджърът в мен: Юлиана Сайска

На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..

публикувано на 07.11.24 в 09:44
Стефан Цанев

Стефан Цанев: Свободата е много жестоко нещо

За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..

публикувано на 07.11.24 в 09:37