Започва четвъртото издание на традиционната Панорама на италианското планинарско кино „Истории от планината“ в цели 5 филмови вечери.
От 7 до 11 февруари, 19.00 ч. в Дома на киното зрителите имат възможността да гледат 12 италиански филма – едни от най-добрите заглавия на тема планини и природа. Лентите са с награди от световните кинофестивали (включително и от Международния Банско филм фест) и са между игралното и документалното кино.
В програмата са селектирани 12 истории за постиженията на италианската планинарска школа, снимани на изключително трудно достъпни места. Една филмова разходка през Доломитите до Андите и Ел Капитан.
Автори са изключително режисьори оператори и сценаристи, а героите им са начертали голяма част от световната планинарска и приключенска култура. Някои от тях са били официални гости в България на международния Банско филм фест като Валтер Бонати, Райнхолд Меснер, Симон Меснер, Матео дела Бордела и др. – истински легенди от планинарската култура, които пишат история в Хималаите, Алпите, Доломитите и Аляска.
Панорамата стартира с документален филм за едно изключително място в сърцето на Европа – прохода Стелвио. Едноименният ледник е огромна атракция за любителите на алпийските ски през лятото. А пътят през превала е уникално инженерно съоръжение, построено през 1825 г. от Австро-Унгарската империя, арена на най-напрегнатите битки в колоездачната обиколка на Италия – Джиро д’ Италия, още от времето на легендарните Фаусто Копи и Джино Бартали през 50-те години на ХХ век.
Събитието е част от целогодишната програма на Банско филм фест за популяризиране на планинарската култура, съвместно с Италианския културен институт в София (ISTITUTO ITALIANO DI CULTURA – SOFIA).
Чуйте разговора с Наталия Петрова от организаторите от Банско филм фест.
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg