Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Детелина Стаменова, психолог
Снимка: detelinastamenova.com

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения.

За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори психологът Детелина Стаменова.

При чувство на безизходица или безсилие най-полезна е смяната на гледната точка и фокуса. Иначе стресът е полезен, смятат психолозите.

"Стресът е нещо, без което човечеството не би се развило. Той е абсолютно нужен, за да можем да си свършим работата, и е начин да извадим най-доброто от себе си", заявява Стаменова.

Стресът, от друга страна, е епигенетичен фактор, който се предава през поколенията, по думите на психолога. Младите поколения са толкова стресирани не само заради технологичните условия, в които живеят, но и заради тежкия живот на своите баби и прабаби, пояснява Стаменова.

Психологът откроява два основни начина за оказване на влияние върху епигенетичната обремененост – чрез правилно хранене и чрез справяне със стреса. Освен че влияе на възпалителните процеси в организма, стресът пречи и на способностите ни да си почиваме.

"Бихме могли осъзнато да търсим това, което ни кара да се чувстваме не само по-добре, но и да изпитваме състрадание към собствената си личностда оценяваме възможностите си реалистично, за да не си поставяме нереалистично високи цели, относно външен вид, успех, количество почивка", съветва Стаменова.

Въздух, стрес, храна – това са фактори, които повлияват и все още неродените деца, обяснява психологът – повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46

Културното наследство като споделена отговорност

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25

Тържествено откриване на Седмицата на гората

Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..

публикувано на 07.04.25 в 09:48
Д-р Богдан Пенев, д-р Васил Хайкин, д-р Искрен Моллов и Ана-Мария Кръстева

Помага ли вярата на лекарите, посветили се на спасяването на човешкия живот?

Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...

публикувано на 07.04.25 в 09:15