Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения.
За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори психологът Детелина Стаменова.
При чувство на безизходица или безсилие най-полезна е смяната на гледната точка и фокуса. Иначе стресът е полезен, смятат психолозите.
"Стресът е нещо, без което човечеството не би се развило. Той е абсолютно нужен, за да можем да си свършим работата, и е начин да извадим най-доброто от себе си", заявява Стаменова.
Стресът, от друга страна, е епигенетичен фактор, който се предава през поколенията, по думите на психолога. Младите поколения са толкова стресирани не само заради технологичните условия, в които живеят, но и заради тежкия живот на своите баби и прабаби, пояснява Стаменова.
Психологът откроява два основни начина за оказване на влияние върху епигенетичната обремененост – чрез правилно хранене и чрез справяне със стреса. Освен че влияе на възпалителните процеси в организма, стресът пречи и на способностите ни да си почиваме.
"Бихме могли осъзнато да търсим това, което ни кара да се чувстваме не само по-добре, но и да изпитваме състрадание към собствената си личност – да оценяваме възможностите си реалистично, за да не си поставяме нереалистично високи цели, относно външен вид, успех, количество почивка", съветва Стаменова.
Въздух, стрес, храна – това са фактори, които повлияват и все още неродените деца, обяснява психологът – повече чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg