Започна записването за конкурса "Сайт на годината", който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб".
Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и уебпроекти, създадени в България. Организаторите целят да дадат поле за изява на стойностни проекти в различни области и да промотират и надградят работата на българските уебпрофесионалисти – дизайнери, програмисти, маркетингови специалисти.
В началото на разговора Томс съобщава, че категорията за иновативен проект е оттеглена тази година, но журито ще връчи такава награда на най-иновативния участник в конкурса.
"Категориите са: "Корпоративен сайт", "Фирмен сайт", "Сайт на медия", "Голям електронен магазин", "Малък електронен магазин", "Сайт на институция", "Личен блог", "Продуктов сайт", "Онлайн услуги", "НПО и каузи", "Онлайн игра", "Мобилно приложение", "Подкаст", "Създатели на съдържание".
По думите на Томс, желанието на организаторите е да привлекат към конкурса всички собственици и създатели, които в последните две години са разработили свой сайт и искат да го покажат на света.
"Според нас, като организатори и жури, най-ценното е обратната връзка", подчертава Томс и побавя, че участието в конкурса е страхотен бонус под формата на оценка и награда или като конструктивни препоръки.
Критериите на журито за оценяване на участниците ще бъдат публикувани на сайта на конкурса и представляват наръчник за това как да се правят добри сайтове, уточнява Томс.
В края на разговора гостът поставя акцент върху темата за дигитално-медийната грамотност във връзка с изкуствения интелект, който представлява заплаха за професията на програмистите и създателите на съдържание. Въпросът, според Томс, е доколко самите потребители ще откликнат на посредственото и нискокачествено съдържание, генерирано с ИИ.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg