На 8 февруари над 140 държави от всички континенти отбелязват за 19-и път Международния ден за безопасен интернет.
Това е ден, в който да си направим равносметка какво сме направили и дали правим достатъчно, за да осигурим по-безопасно ползване на интернет
Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Апостолов, координатор на Националния център по безопасен интернет:
“В много държави се развиват собствени програми и начини на противодействие и обучение на деца, родители и учители, но нещата се движат с много бавна скорост.
Причината е, че хората приеха постепенно интернет като някаква даденост. Ако разпитаме децата в училище за рисковете в интернет, те ще изредят всичките, проблемът е, че те, както и възрастните, не могат да ги разпознаят. Кога има реален риск и са в рискова ситуация, нито пък имат подготовка да предприемат адекватно действие.
Трябва да се научим на няколко принципни неща – как да разпознаваме фалшива информация, как да проверим дали даден профил е на реален човек. Когато видим нещо публикувано, да се замислим дали е логично и да потърсим допълнително информация, да се четат условията за ползване, независимо дали става въпрос за онлайн магазин, за социална мрежа, навсякъде има условия за ползване. Проверявайте всичко, което видите в интернет. Нещата отново опират до това дали разбираме как действа дадената онлайн платформа, която ползваме.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg