Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционната народна култура – какво знаем и не знаем за нея

Снимка: Румен Сарандев

„В науката има едно такова твърдение, че когато забравим смисъла и започнем да правим всичко по памет с обяснението, че това е за здраве и така са правили нашите баби и дядовци – това е упадъкът на традицията. Това е превръщането на обреда в обичай“, обясни в „Какво се случва“ д-р Георги Мишев, член на Международното общество за етнология и фолклор и автор на редица книги и публикации в тази област. Той е лектор в едногодишната програма на „Къщата на София“, в рамките на която веднъж месечно ще се провеждат тематични семинари, съобразени с празничния календар за представяне на българските традиции и обичаи.

В едногодишната програма ще се разглеждат елементи от традиционната народна култура, като акцентът ще бъде поставен върху практиките от и през античността до съвремието ни. Ще бъде направен анализ на знакови календарни обреди – Бъдни вечер и Коледа, баба Марта, Гергьовден, Еньовден и Горещниците, известни още като Кучешките дни на Сириус. Чрез лекциите публиката ще може да се запознае с нестинарството, маскарадната обредност, преданията за самодиви, змейове и други митологични персонажи. Целта на проекта е да запознае аудитория – хора от всякакви възрасти и с разнообразни интереси – с вековните традиции, вярвания, обреди и обичаи, които са част от нематериалното ни културно наследство.

„В последно време и фолклорът ни, и традиционната ни култура биват много жестоко експлоатирани, а в същия момент са непознавани. Съхраняването им винаги трябва да бъде адекватно на времето, в което живеем“, допълва още Георги Мишев.

Традиционната народна култура има за цел най-вече да ни сближи едни с други и с онова, което остава невидимо за нас. Тя ни дава възможност да се научим да живеем в хармония с природния ритъм. Първата лекция, част от програмата на „Къщата на София“, разказа именно за нейните особености, пластове и явления.

„Традиционната ни народна култура е синкретична. Тя е една амалгама и сплав от материалното и духовното“, допълва още Мишев.

В „Какво се случва“ той даде примери за многообразието на традициите, които се развиват през годините. Тяхната трансформация във времето е настъпвала по различен начин, но никога не и по подобно грубо вмешателство, каквото наблюдаваме днес, целящо да ги превърне в популярни.

Повече за механизмите на съхраняване на традициите и за унаследяването и интерпретациите на фолклорната култура; за митологичните персонажи и тяхната история; за балканския човек и връзката и взаимодействието на традиционната ни култура с другите култури по света; за разликата между обред и обичай – чуйте в звуковия файл.

Следващата лекция от програмата ще бъде на 19 февруари и ще разкаже на публиката за космогонията в античната и в традиционната култура и за паралелите между тях, а един от основните въпроси, които семинарът ще повдигне, ще бъде свързан с това доколко нас, съвременните хора, ни вълнува преданието за това как е възникнал светът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00