Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционната народна култура – какво знаем и не знаем за нея

Снимка: Румен Сарандев

„В науката има едно такова твърдение, че когато забравим смисъла и започнем да правим всичко по памет с обяснението, че това е за здраве и така са правили нашите баби и дядовци – това е упадъкът на традицията. Това е превръщането на обреда в обичай“, обясни в „Какво се случва“ д-р Георги Мишев, член на Международното общество за етнология и фолклор и автор на редица книги и публикации в тази област. Той е лектор в едногодишната програма на „Къщата на София“, в рамките на която веднъж месечно ще се провеждат тематични семинари, съобразени с празничния календар за представяне на българските традиции и обичаи.

В едногодишната програма ще се разглеждат елементи от традиционната народна култура, като акцентът ще бъде поставен върху практиките от и през античността до съвремието ни. Ще бъде направен анализ на знакови календарни обреди – Бъдни вечер и Коледа, баба Марта, Гергьовден, Еньовден и Горещниците, известни още като Кучешките дни на Сириус. Чрез лекциите публиката ще може да се запознае с нестинарството, маскарадната обредност, преданията за самодиви, змейове и други митологични персонажи. Целта на проекта е да запознае аудитория – хора от всякакви възрасти и с разнообразни интереси – с вековните традиции, вярвания, обреди и обичаи, които са част от нематериалното ни културно наследство.

„В последно време и фолклорът ни, и традиционната ни култура биват много жестоко експлоатирани, а в същия момент са непознавани. Съхраняването им винаги трябва да бъде адекватно на времето, в което живеем“, допълва още Георги Мишев.

Традиционната народна култура има за цел най-вече да ни сближи едни с други и с онова, което остава невидимо за нас. Тя ни дава възможност да се научим да живеем в хармония с природния ритъм. Първата лекция, част от програмата на „Къщата на София“, разказа именно за нейните особености, пластове и явления.

„Традиционната ни народна култура е синкретична. Тя е една амалгама и сплав от материалното и духовното“, допълва още Мишев.

В „Какво се случва“ той даде примери за многообразието на традициите, които се развиват през годините. Тяхната трансформация във времето е настъпвала по различен начин, но никога не и по подобно грубо вмешателство, каквото наблюдаваме днес, целящо да ги превърне в популярни.

Повече за механизмите на съхраняване на традициите и за унаследяването и интерпретациите на фолклорната култура; за митологичните персонажи и тяхната история; за балканския човек и връзката и взаимодействието на традиционната ни култура с другите култури по света; за разликата между обред и обичай – чуйте в звуковия файл.

Следващата лекция от програмата ще бъде на 19 февруари и ще разкаже на публиката за космогонията в античната и в традиционната култура и за паралелите между тях, а един от основните въпроси, които семинарът ще повдигне, ще бъде свързан с това доколко нас, съвременните хора, ни вълнува преданието за това как е възникнал светът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23

Филм, посветен на африканската музика

"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата.  Трите основни теми, които..

публикувано на 08.01.25 в 12:03

Адела Пеева кани публиката на разговор

На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...

публикувано на 07.01.25 в 16:35