Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо парите за “безплатни зъбни протези“ не достигат до зъботехниците

Снимка: Ани Петрова

На 31 януари се състоя пресконференция на Българската асоциация на зъботехниците, в която от браншовата организация поискаха оставката на управителя на НЗОК.

“Искаме оставката на проф. Петко Салчев, като управител на Националната здравноосигурителна каса, заради отказ да изпълни бюджета от 2 млн. лв. за „безплатни зъбни протези“. Ощетени са българските пациенти и затова настояваме за спешна среща с НЗОК, за да намерим начин законът да бъде изпълнен“ – пише на страницата си Асоциацията.

Темата коментира в “Нашият ден“ Стоян Котев, зам.-председател на Българската асоциация на зъботехниците:

“Към момента тоталната протеза не е безплатна и тя се заплаща изцяло от пациентите в кабинетите на лекарите по дентална медицина."

Защо не стигна до консенсус?

“Българската асоциация на зъботехниците от години търси начин да се дофинансира тази дейност и то в частта ѝ по изработването на тази протеза към зъботехниците, за да може, първо, тя да стане абсолютно безплатна за пациентите, по този начин да се защитят техните интереси и най-вече в последно време се декларира как пациентът не трябва да доплаща за такива дейности, каквито се извършват от Касата.

Що се отнася до законовите предпоставки това да стане, миналото предишно събрание имаше волята, разбра нашите мотиви, тази услуга да стане абсолютно безплатна и затова прие този целеви бюджет за медицинското изделие, а не за дейностите.

Отговорът на проф. Салчев от страна на Касата беше, че “няма нормативна уредба това да се случи с усвояването на този бюджет“. Ние приемаме този аргумент за несъстоятелен и в същото време го обвинихме за отговорно бездействие и за това му поискахме оставката, защото не направи нищо, за да предприеме каквито и да е действия, за да се реализира практически този бюджет.“


Какво се случва с тези 2 млн. лева?

“До ден-днешен не сме получавали заплащане, те са целеви, за медицинско изделие, а не за нашите дейности. От нашата лаборатория излизат протези и така, както беше гласувано в Закона за изменение и допълнение на Касата за миналата година, те бяха предназначени само и единствено за медицинското изделие.

Тук искам да направя едно такова допълнение – това, което цитират като извадка от Закона за здравното осигуряване по член 45, където ни казват, че ни няма. Фактически ние се позоваваме на регламента на ЕС за медицинските изделия, където пише, че тези изделия следва да се заплатят от Касата, след като ги има в основен пакет дейности.

Когато има пропуски в националното законодателство, каквито очевидно има и това беше другият мотив да поискаме оставката, защото проф. Салчев не направи нито едно предложение така да се промени нормативната уредба, че да стане факт по един или друг начин този бюджет да бъде усвоен.

Когато има пропуски в националното законодателство, регламентът е пряко приложим. То е със статута на закон в ЕС и спокойно можеше да се позоват на европейския регламент и да направим някаква договорка.

Изявленията на проф. Салчев са, че имало такива преговори. Обективната истина е следната: след като се прие бюджетът, два дена по-късно поискахме среща с проф. Салчев, на която той категорично ни каза, че “няма как и да не очакваме каквото и да било плащане от страна на Касата, защото, докато не променим цитираните от него закони, това нямало как да стане факт.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25