Киберсигурността – едно от най-важните предизвикателства на 21-ви век. Къде е България по отношение на проблемите, свързани с киберсигурността и как действа Законът за киберсигурност? Спазваме ли достатъчно добра киберхигиена?
В предаването "Законът и Темида" своя коментар по темата прави Ясен Танев – информационен анализатор, председател на БАРБС – Българска асоциация за развитие на Бизнес софтуер (член на БСК). Основател на дигитално читалище по Киберсигурност – Safer.bg, един от основателите на гражданската инициатива „Информационна прозрачност“. С 20-годишен опит в индустрията за доставка на софтуерни решение в сферата на търговията, хотелиерство и ресторантьорство. Водещ експерт на БСК по проблемите на информационната сигурност и фискализацията.
Какво е киберзаплаха – "Това, което българският бизнес и държава трябва да осъзнаят, е, че светът се промени и се движи бързо към дигитализация. Започнахме да живеем и да се чувстваме дигитално, освен физически. И ако имаме хиляди години опит еволюция как да оцеляваме физически, то липсва опит как да бъдем дигитално сигурни. Това е въпросът на 2022 г. Малко хора осъзнават колко малко сме осъзнати."
Актуални заплахи към бизнес потребителите – "Те са широкоспектърни, защото престъпният свят се дигитализира много бързо и осъзна колко лесно може да печели на гърба на хората, които не са готови. В момента пощенските ни кутии са заляти ежедневно от имейл съобщения, в които има заложени капани. Като целта е тези капани да бъдат настъпени. Всичко има една-единствена цел – престъпникът от отсрещната страна, разчитайки на наивността на потребителя и на безотговорността на доставчика му на дигитална услуга, да се промъкне в неговото лично пространство и да започне да го експлоатира. Трябва да се научим, че дигиталните устройства са умни, но и много лесно могат да бъдат "зомбирани" и управлявани от някой друг."
Има ли законова рамка, която да дефинира защитата от киберпрестъпление – Да, но тази рамка не е адаптирана и за съжаление е изостанала. За съжаление броят на експертите у нас по тема киберсигурност в контекста на националната сигурност е много малък. В момента мисля, че хората, които се занимават с киберпрестъпления в България, не вярвам да достигат и стотина... Законодателството трябва да бъде осъвременено. Институции като МВР, ГДБОП и ДАНС трябва да започнат да работят равноправно и срещу дигиталните престъпления."
Държавната рамка в контекста на държавната администрация – "Мисля, че рамката е добре дефинирана. Една нерегулирана държава би носила огромен риск за гражданите. Държавната администрация има закони и наредба, които определят нейното поведение – Законът за електронно управление, Законът за киберсигурност и Наредбата за минимални изисквания за мрежова и информационна сигурност. Тези два закона и наредбата към тях са добро начало и новият министър на електронното управление ще има доста работа."
Чуйте цялото интервю от звуковия файл.
Мирослав Стефанов, експерт по киберсигурност, началник отдел „Оперативно наблюдение и киберсигурност“ – Държавна агенция за електронно управление, също коментира в "Законът и Темида":
"Наблюдава се увеличение на кибератаките. Инсталират се криптовируси и т.н. Имаме напоследък доста атаки по държавната инфраструктура от украински IP, например."
Мирослав Стефанов е категоричен, че по европейските директиви ние имаме една от най-добре дефинираните законови рамки. Той прогнозира, че до няколко месеца обхватът ще се разшири с навлизането на частни фирми и ще се увеличи размерът на глобите и наказанията. Според него всички трябва да бъдат внимателни по отношение на манипулацията на общественото мнение посредством фалшивите новини (Fake news).
Чуйте повече от звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg