Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Асен Дудов: Националният антираков план е план за въвеждане на Европейския

Проф. Асен Дудов
Снимка: Аджибадем Сити Клиник

Какво представлява Европейският противораков план и какво е приложението му в България?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество:

“Искам да поставя акцент върху това, че не трябва, правейки Национален план, да излизаме извън Европейския контекст. Европейският противораков план не трябва да се променя в своята същност, а да бъде унифициран в отделните страни членки. Националният план представлява план за въвеждането на Европейския противораков план.

Планът има четири стълба. Първият се състой в това как да се предпазим и как да проведем скрининг, пресяване на хората, за да открием онкологичните заболявания. Или как да избегнем факторите на околната среда, водещи до онкологични заболявания. Ваксинациите срещу човешки папиломен вирус както при момичетата, така и при момчетата предпазват от редица форми на рак – на маточната шийка, тумори на главата и шията при двата пола. Тази група злокачествени заболявания може драстично да намалее с тази ваксинация.

Друга ваксинация, която има положителен ефект във времето е срещу Хепатит Б, която за щастие стана задължителна при децата.

Другите стълбове – иновативна диагностика и лечение и не на последно място идва четвъртият стълб, свързан с качеството на живот.

До средата на месец март трябва да изпратим един първичен проект по този разписан график, който има ЕК.

Излъчили сме експертен съвет, колеги, които работят с колегите назначени от министъра на здравеопазването. Работата е съвместна и е на институционално ниво. Всичко, което правим се предава на Министерство на здравеопазването, за да може да залегне като национална политика и да стане факт и в нашата страна.

Трансгранично здравно обслужване

“Обслужването на пациенти, особено в рамките на ЕС, е изключително важен аспект. Това, което не може да се направи в една страна членка на ЕС, специално в областта на онкологията, би могло да се извърши в друга.

Началото на такъв механизъм в момента съществува. Това е т.нар. Формуляр - E112, който позволява такова лечение в страните  членки. Но това все пак е само едни сегмент от пъзела, който трябва да се изгради, за да стане и това трансгранично сътрудничество.

Специално в областта на клиничните изпитвания България е един търсен, оценен и желан партньор, тъй като лекарите както в областта на онкологията, така и в други специалности, работят клинични изпитвания с много високо качество.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26