Как българските художници виждат света по време на пандемията? Жива ли е бохемата в тези времена?
Една изложба с творби на художници от различни градове на България, наречена "Непосилното житие на бохемата", е представена в габровската галерия "Орловска" 10.
Галеристката Ива Съйкова и художникът Орфей Миндов, директор на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ в Трявна, представят съвместната изложба в "Артефир"
"Колкото на пръв поглед темата на тазгодишната изложба малки форми (формат 22/22 и 20/20) да изглежда отвлечена и абстрактна, тя носи голяма свобода – за интерпретация на лични и колективни преживявания, и за екзистенциални послания.
Житие – ако се отклоним от изначалното тълкуване на думата, а именно живот на светец, и го разгледаме като живот на всеки отделен индивид, като биография, или да използваме красивата дума животопис, то ще забележим, че в житието на артиста – художник, музикант, писател, кинаджия, танцьор и т.н., самото живеене е творчески акт. Бохема е общност, съставена от хора на изкуството и техни последователи, които водят весел, безгрижен живот, въпреки житейските тегоби. Бонвивани!
Светът все още е изплашен и е в ступор от пандемията. Въпреки това бохемата е жива! Редиците може би са оредели, но докато свят светува, ще я има. В нея ще се вливат нови, свежи, талантливи фигури. Общност от шарени птици, солта и пипера на всяко общество. Тя е еманация на радостта от живота, неговата проявеност и неговият смисъл. Смисълът и необходимостта да се живее леко, безгрижно, по детски наивно, като за първи и последен път! С лекота и красиво!"
Чуйте повече от звуковия файл.
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)". Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..
Приказките на Оскар Уайлд не остаряват и продължават да са любимо четиво на поколения почитатели на словесното му майсторство. Те притежават притегателна сила, очарование и мъдрост. Наскоро се появи ново издание на "Всички приказки на Оскар Уайлд" силюстрации на Ясен Гюзелеви внов превод на Жечка Георгиева. Книгата включва двата сборника "Щастливия..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg