Какви са предизвикателствата на съвременния артист и какво е да си жена на ръба?
Групата „ Жените на Ръб-а“ е създадена от Албена Михайлова, Венета Маринова, Моника Роменска, Надя Генова. Те представят първо издание на каталог с богат снимков и текстови материал за дейността на групата от 2014 досега. Каталогът е финален резултат на тази активност. В него намират място шест изложби и проекти, кадри от видеоклипове и артпърформанси.
За изданието и дейността на групата на 25 февруари от 18 часа в Пловдив, Галерия U P.A.R.K. – ул. „Отец Паисий“ 24, ще говори проф. д-р Галина Лардева - Минкова, а чрез видеовръзка ще се включат съмишленици на „Жените на Ръб-а“ – Илиана Недкова и Райнхард Манц.
Заглавието на проекта обединява и противопоставя понятията Тяло и Дух чрез повторението на думата Здрав. Къде е домът на духа ни, и какво става, когато той е поставен в изолация от външни фактори. Жените на Ръба остават в творческа, работна фаза, въпреки световния ступор.
В изложбата "Масестри. Здрав дух здраво тяло" те анализират с присъщия им хумор собствената си екзистенция, рефлектират социалната среда и глобалната обстановка. "Здрав дух здраво тяло" е девизът на работния им процес. „Наричаме се „масестри” защото хем сме майсторки, хем сестри."
Плакатът на изложбата е сатирична препратка към прочутия плакат от 40-те години на миналия век „We Can Do It” на Дж. Ховард Милер. Плакатът вдъхновява Жените на Ръба, той показва жената, мобилизирана и действаща в критична ситуация. „Жените на Ръба“ засягат екзистенциални теми – физическото тяло, духа, като воля за действие, и средата, която обитаваме.
Издател на каталога: АМ contemporary, Базел; Дизайн и предпечат: Надя Генова; Текстове: „ Жените на Ръб-а“; Снимки и видеозаснемане – Райнхард Манц, Соня Станкова, Чавдар Найденов, Борис Богданов, Явор Беров; Превод на английски - Илиана Недкова; Печат - „ Жанет45 “, Пловдив. Проектът е съфинансиран от Общинска фондация „Пловдив 2019“ и е част от официалната програма на Пловдив - Европейска столица на културата.
Снимки – "Жените на РЪБ-а", предоставени от Албена Михайлова
Разговор с художничката Албена Михайлова, съвременен артист и издател на първото издание на каталога, за дейността на групата „Жените на Ръб-а“ и новите търсенията на артистичния квартет – чуйте от звуковия файл.
През 1989-1990, Албена съосновава пловдивската група РЪБ, станала легендарна с неконвенционалния си маниер. По същото време художничката вдъхновява и изнася организацията на една от първите в България частни галерии – „Акрабов“, която има функция на резидентален център за съвременно изкуство. Паралелно с това е доцент в Гимназията за сценични и екранни изкуства в Пловдив.
През 1994 г. Албена Михайлова-Бенджи заминава за Цюрих по покана на фондация БИНЦ 39 като художник резидент. Тя задвижва галерията по международната програма „Резартист“ в партньорство с Център Сорос и фондация БИНЦ 39, и организира обмен на художници, проекти, и фестивали между България и Швейцария. 1995-1998 Албена Михайлова-Бенджи специализира майсторския клас по видеоизкуство към Висшето художествено училище в Базел.
Към творческия ѝ опит в Швейцария се числят членството ѝ в артистичната група ВИА – аудио видео фото арт, работата ѝ в ръководството на творческия съюз ВИЗАРТЕ. През 2008 Албена Михайлова е номинирана за награда за българско съвременно изкуство, присъждана от М-Тел. От 2008 Албена работи авторско документално кино и е режисьор и оператор. Многогодишният ѝ опит в международния културен обмен е събран в Института за култура АМcontemporary, който тя основава през 2009-а и ръководи до днес. Албена Михайлова-Бенджи е член на швейцарското сдружение за филм и мултимедийно изкуство Балимаж, Форум Авторска Книга Базел, както и дългогодишен член на ДПХ.
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg