Френският институт в България подготвя културна програма, посветена на Председателството на Франция на Съвета на Европейския съюз. Френското ротационно председателство започна в началото на 2022 година и ще продължи до месец юни. Един от основните приоритети е задълбочаване на културата, изкуството и образованието – сфери, които са изключително важни за силата и сплотеността на Европа.
По инициатива на Френския институт в Париж на 5 март 2022 г. от 11 ч. 30 европейски града ще се включат в отворената дискусия кафе „Европа“ за свободата на пресата и нейното бъдеще. Събитието е продължение на дългата европейска традиция на дебати и срещи и в него ще участват медии и граждани.
Френският институт в България се присъединява към инициативата, като организира две събития в София и във Варна.
В София в литературен клуб „Перото“ дискусията ще се проведе между журналистите Светослав Иванов от BTV и Мариан Нагушевски, главен редактор в TV5 Monde.
Във Варна в кафенето на културен център „Морско казино“ публиката ще се срещне с журналистката на свободна практика Ива Георгиева и с Вероник Барондо от Arte.
Във фокуса на дискусията ще бъдат въпросите, свързани с доверието в медиите, политическата и икономическата им независимост, бъдещето на професията в контекста на дигиталните и технологичните сривове, дезинформацията и фалшивите новини.
Пиер Колио, директор на Френския институт в България, разказа в „Артефир“ за събитията организирани от Френския институт в България, посветени на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Повече информация за предстоящите събития можете да намерите тук
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg