“Санкциите от страна на ЕС според мен няма да доведат до сериозен резултат и изобщо на Запада по отношение на това, което се слува в Украйна.“ Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Иван Начев:
“Първо, защото самият ЕС в момента е изправен пред две кризи. Европейските икономики бяха много тежко засегнати от Covid кризата. Веднага след това те започнаха да се възстановяват, което пък доведе до втората криза, а именно – вдигане на цените на електроенергията за цяла Европа, не само в България.
Това е повлияно от високото търсене от страна на европейските икономики и по-малкото предлагане. Тук вече се намесва войната в Украйна, Европа и ЕС са силно зависими от външни енергоизточници. Голяма част от европейските държави работят с газови електроцентрали, а газът и нефтът на Европа идва от Русия.
ЕС трябва много внимателно да действа, защото той трябва да разреши този основен проблем, който има – своята енергийна зависимост от Русия, а това не може да стане толкова бързо. От друга страна, трябва да реши в известен смисъл казуса с Украйна, защото отново ЕС е изправен пред една голяма бежанска вълна, каквато не е виждал в своята история."
ЕС се подготвя
“Това може да означава промяна на цялата енергийна политика на ЕС, както се забелязва в последните няколко години, ядрената енергия постепенно премина в зоната на т.нар. "енергийновъзобновяеми източници". Всички знаем, че тези източници, включително и ядрените централи, произвеждат електроенергия на цена, близка до нулева себестойност, те са много евтини.
Европа ще се опита да запази своята икономика с вътрешни източници, вероятно и промяна на политиката по отношение на въглищните централи. Знаем, че енергийната политика на ЕС беше насочена към постепенно затваряне на тези централи, тъй като те са най-големите замърсители на въздуха.
Във външнополитически план това означава, че Русия ще бъде притисната по всякакъв начин, за да преустанови инвазията в Украйна. Това обаче няма да реши вътрешните проблеми на ЕС.“
Свалянето на режима на Путин
“Никога не знаем, когато свалим един режим, какво идва след това. Дали това няма да предизвика хаос. Наблюдаваме какво стана в т.нар. “Арабска пролет“, ситуацията в Сирия. ЕС трябва да бъде много внимателен в такава ситуация, защото в момента е обграден от нестабилност.“
Членство в ЕС – Украйна, Грузия и Молдова с предложения за членство
“Това много трудно би станало сега и веднага, имаме преговорен процес. Изисква време, каквото няма нито Украйна, нито ЕС, нито самата Русия. Към този момент на военни действия на територията на Украйна членство в ЕС е невъзможно. ЕС няма да си позволи да вкара политически нестабилна държава.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg