Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргита Гошева: Пожелавам пролет в душите

| обновено на 15.03.22 в 08:18
Снимка: dtp.bg

Маргита Гошева завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, специалност “Актьорско майсторство за драматичен театър”, в класа на проф. Надежда Сейкова.

Година след дипломирането си заминава за Виена като част от екипа на международния проект RUSSENHÜHN, по идея и текстове на Димитър Динев.

От 2002 се присъединява към кръга "Сфумато" и работи с проф. Маргарита Младенова и проф. Иван Добчев – както в проекти на Театрална работилница "Сфумато", така и като гост в техни представления на сцената на други столични театри.

За ролите си в най-успешните български филми за последните години “Урок” и “Слава” на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов, Маргита печели общо единадесет награди за най-добра актриса от международни фестивали във Франция, Бразилия, Литва, Индия, Румъния, Иран, Черна гора и България.

През 2015 г., съвместно с актьорите Иван Бърнев и Мирослава Гоговска, създава и преподава в “Неделно училище по театър” за деца към ТР Сфумато. От юли 2017 е част от трупата на Драматичен театър Пловдив.

Маргита Гошева е главен герой в “Нашият ден“.

“Винаги съм вярвала, че това, което ти предстои да правиш на сцената или на снимачната площадка, задължително трябва да влезе в някаква връзка с теб самия като човек. Да се намери тази точка между героя, героинята и между теб като човек, и така всъщност да се построява образът.

Това, което те вълнува като личност и човешко същество, твоите размисли, твоя период, в който си, да влезе във връзка с това, което правиш. Аз съм го осъзнала и то ми дава възможност да правя стъпки като човек през работата си, като вид духовна практика.

Не мога да избера най-значимата си роля. Аз жестоко потъвам  във всичко, което ми предстои да правя, след което тръгвам за следващото.

Голяма популярност имат актьорите, които се явяват всяка вечер по телевизора, аз нямам чак такава и слава Богу, защото това нещо е много хлъзгаво, несигурно и подмамващо.

Когато усетя, че може да се случи така, отивам на друго място, за да се съхранявам. Навсякъде присъствам по-скоро като човека, а не като артиста, това ми се струва по-важното.

В момента се чувствам наистина добре в Пловдивския театър. Сутринта си казах, чувайки едно птиче – пролетта идва, тя всеки момент ще бъде тук. Пожелавам на всички да им разцъфнат душите! Пожелавам пролет в душите!“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки – ДТ Пловдив, ТР "Сфумато"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46