Има ли спекула на пазара на хранителните стоки и горивата? Какъв е генезисът на спекулата, кой се облагодетелства от нея, докъде може да доведе тя и какви са механизмите за спирането ѝ?
Темата коментира в “Нашият ден“ Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията:
“Всички, които са минали през т.нар. “Виденова зима“, знаят, че дори не се доближаваме до онова време, сега има временни опашки. Тогава доста дълго време постояхме на тези опашки.
Много от нас помнят и началото на 90-те години, когато беше още по-сериозно. В случая такива елементи са част от пазарната икономика. Спомняте си опашките за гориво във Великобритания след Брекзит миналата година. Те са комбинация от пазарни фактори и психологически натрупвания в населението.
Хората просто се поддават на емоция, но има и реални фактори, които са причина за това. Има реални пазарни елементи, които водят до покачване на цените и до страхове, че те ще продължат да се покачват, и потребителите реагират по съответния начин.
Пазарните участници също търсят начин да спечелят. Опашките, които видяхме, бяха резултат от очакванията, че цените ще продължат да се покачват.“
Има ли организирани акции с цел манипулация на пазара?
“Несъмнено опозицията използва ситуацията, която се създаде. В същото време управляващите реагират по този политически начин. Не може да се твърди, че има такива злонамерени опити, без да има реално разследване от компетентните органи.
Инфлация има, тя е световен феномен. При много държави, особено при най-бедните, тя доведе до реална липса на продукти.
Това е в световен мащаб, особено след войната в Украйна, защото половината от слънчогледовата реколта идва от там, 30% от зърнените култури идват от Русия и Украйна.
След започването на войната и налагането на санкции има реакции, които допълнително усилиха тенденцията за увеличаване на цените и недостиг на храни. Недостиг има в световен мащаб.“
Електроенергията
“В момента има механизъм за компенсация на високите цени. Но една продължаваща нестабилност на международния газов пазар ще доведе до покачване на цените. Със сигурност най-сериозният риск от тези цени е именно за домакинствата и покачване на битовите сметки.
Мерките са на Европейско равнище. Едно от нещата, които Европа ще направи, е търсене на намаляване на зависимостта от руски газ чрез осигуряване на алтернативи – по-големи инвестиции, възобновяеми енергийни източници, по-големи инвестиции в енергийна ефективност.
Отпускането на средства от Европа е изключително важно, за да могат да влязат в бизнеса и домакинствата чрез проекти за подобряване на енергийната ефективност – дълбоко реновиране на сградите, залагане на възобновяеми енергийни източници като фотосоларни инсталации и т.н.
България е една от страните, в които има доста висока енергийна бедност, което изисква активна защита на тези уязвими дупки.
Сакаш в последните дни пазарите се успокоиха, но, ако конфликтът продължава, войната в момента не изглежда да става по-лека, а напротив – по-тежка, има опасност натискът върху цените да остане сериозен.“
Квоти на потребление
“Това е крайна мярка, която може да се въведе при сериозен продължителен натиск и в случай че няма други механизми. В момента всички възможни опции са на масата.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg