Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Стефанов:

След паниката за олио: Без реално разследване не може да се твърди, че има злонамерена акция

Руслан Стефанов
Снимка: Ани Петрова

Има ли спекула на пазара на хранителните стоки и горивата? Какъв е генезисът на спекулата, кой се облагодетелства от нея, докъде може да доведе тя и какви са механизмите за спирането ѝ?

Темата коментира в “Нашият ден“ Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията:

“Всички, които са минали през т.нар. “Виденова зима“, знаят, че дори не се доближаваме до онова време, сега има временни опашки. Тогава доста дълго време постояхме на тези опашки.

Много от нас помнят и началото на 90-те години, когато беше още по-сериозно. В случая такива елементи са част от пазарната икономика. Спомняте си опашките за гориво във Великобритания след Брекзит миналата година. Те са комбинация от пазарни фактори и психологически натрупвания в населението.

Хората просто се поддават на емоция, но има и реални фактори, които са причина за това. Има реални пазарни елементи, които водят до покачване на цените и до страхове, че те ще продължат да се покачват, и потребителите реагират по съответния начин.

Пазарните участници също търсят начин да спечелят. Опашките, които видяхме, бяха резултат от очакванията, че цените ще продължат да се покачват.“

Има ли организирани акции с цел манипулация на пазара?

“Несъмнено опозицията използва ситуацията, която се създаде. В същото време управляващите реагират по този политически начин. Не може да се твърди, че има такива злонамерени опити, без да има реално разследване от компетентните органи.

Инфлация има, тя е световен феномен. При много държави, особено при най-бедните, тя доведе до реална липса на продукти.

Това е в световен мащаб, особено след войната в Украйна, защото половината от слънчогледовата реколта идва от там, 30% от зърнените култури идват от Русия и Украйна.

След започването на войната и налагането на санкции има реакции, които допълнително усилиха тенденцията за увеличаване на цените и недостиг на храни. Недостиг има в световен мащаб.“


Електроенергията

“В момента има механизъм за компенсация на високите цени. Но една продължаваща нестабилност на международния газов пазар ще доведе до покачване на цените. Със сигурност най-сериозният риск от тези цени е именно за домакинствата и покачване на битовите сметки.

Мерките са на Европейско равнище. Едно от нещата, които Европа ще направи, е търсене на намаляване на зависимостта от руски газ чрез осигуряване на алтернативи – по-големи инвестиции, възобновяеми енергийни източници, по-големи инвестиции в енергийна ефективност.

Отпускането на средства от Европа е изключително важно, за да могат да влязат в бизнеса и домакинствата чрез проекти за подобряване на енергийната ефективност – дълбоко реновиране на сградите, залагане на възобновяеми енергийни източници като фотосоларни инсталации и т.н.

България е една от страните, в които има доста висока енергийна бедност, което изисква активна защита на тези уязвими дупки.

Сакаш в последните дни пазарите се успокоиха, но, ако конфликтът продължава, войната в момента не изглежда да става по-лека, а напротив – по-тежка, има опасност натискът върху цените да остане сериозен.“

Квоти на потребление

“Това е крайна мярка, която може да се въведе при сериозен продължителен натиск и в случай че няма други механизми. В момента всички възможни опции са на масата.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15