Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Петков: Човешкият живот няма цена

Как българските доброволци заместиха държавата, разказва в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Петко Петков, един от доброволците, които тръгнаха първи към границите на Украйна, за да спасяват бежанци от войната.

„Тръгнах към границата с Русе още на 22 февруари, когато разбрах, че руска военна техника навлиза в Украйна. Беше ясно, че започва войната. Започнах да търся къде са граничните пунктове на Украйна, да търся познати и приятели там, за да разбера, дали ще се евакуират. Когато пристигнах на Дунав мост, край Русе видях, че там все още няма пристигнали украинци, затова поех към Букурещ. Направих си карта и план. През това ми се обадиха приятели, които също искаха да тръгнат с колите си и да помагат на бежанците от Украйна. По границите на Украйна в този момент все още нямаше почти нищо за бежанците и ние започнахме да купуваме стоки от първа необходимост, да правим палатков лагер, да събираме средства за всичко необходимо.

С времето се появяваха все нови и нови казуси за решаване, а днес знаем проблемите и можем да координираме процеса на транспортиране на бежанците през Румъния към България и тяхното настаняване у нас – коя кола на доброволец къде да отиде, колко човека ще вземе, къде ще ги заведе и т.н.

Трябва да си даваме сметка, че това са хора, някои от които може би са тръгнали да бягат от първия ден на войната и търсят безопасно място за себе си и децата си. Пред границите има голямо струпване на хора, които не могат да преминат за един ден. Те замръкват на температури 15 градуса през нощта. Поради комендантския час в Украйна не могат да останат на открито и търсят да нощуват в къщи на непознати. А когато успеят да преминат в някоя държава, например на една от границите с Румъния намират голо поле, без обхват за телефони, хиляди палатки с бедстващи хора.“

Защо подготовката на България не започна по-рано

„Нямам представа какво правят службите в България, как тези хора запълват работното си време, но е пълна пародия това, че не успяха да предвидят тази война. Колкото до институциите, с които работя, много хора ми съдействат за решаването на сложните казуси. Координираме заедно автобусите, които пристигат на гарата в Букурещ, която е нещо като буферна зона. Украинците, които пристигат на гарата се свързват с мен и аз им казвам кои са следващите стъпки, които да направят, в зависимост от това накъде ще тръгнат. Т.е. опитвам се да координирам нуждите на пристигащите бежанци, Външно министерство и доброволците, които са на място с колите си. На всяко ниво на държавните институции има поне един човек, който е готов да помогне, но има много, на които не им пука. Всъщност повечето хора по веригата на различните институции не са добронамерени. За тях това, което се случва е просто нещо интересно, което дават по новините. Има и много хора в същите институции, които дават много повече от себе си. За съжаление, не очаквам, че държавата когато има някаква нужда, ще стане и ще тръгне. Ако трябва да сравним организацията на Румъния и България, това са диаметрално разположени вселени. Но когато трябва да се решават проблеми тук и сега, дори и това няма значение.“

Случка с БЧК

„Българският червен кръст (БЧК) ме изненадаха много неприятно. На една от границите между Украйна и Румъния вече има изградени огромни комплекси от палатки, топли помещения, дори места за животни и т.н.. Когато пристигнах там започнах да търся къде са нашите. БЧК бяха разположени на една масичка с едно чадърче. На масичката две кани с чай и кафе. Изглеждат все едно трябва да си ги купиш. Никъде няма табели, които да указват коя е организацията, откъде е, да приканят за чай, да покажат някаква активност. Опитах се да ги заговоря, но те се държаха като на изпит – не говорят. Накрая момчето ми каза: „Гледай ги тия украинци с баровските коли са дошли, а бедните не са успели да избягат.“ -Възмутен съм, защото първо, това не е вярно и второ, хората от БЧК трябва да са подготвени, че всички бежанци в момента са емоционално нестабилни, те са хора, на които трябва да влезеш в положението, както правят румънците. А нашите и то от БЧК ги съдят с какви коли са.“

Петко и негови приятели програмисти изработват приложение с всички възможни безопасни маршрути, по които бежанците могат да се придвижват. Според него това е важно, защото ще дава преднина. „Ако например във Варна значат, че към тях се придвижват определен брой бежанци два дни по-рано, ще имат време да се подготвят или да знаят накъде да ги насочат. Правя приложението, както и всичко друго без пари, защото в момента спасяваме човешки животи. Пари все ще се намерят, но човешкият живот не може да се върне.“






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в индустриални изследвания и иновации

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00
Антон Митов и Михаела де ла Русо

Антон Митов представя: Аржентинското танго на Михаела де ла Русо

Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..

публикувано на 03.02.25 в 12:11