Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

220 години от рождението на Виктор Юго

Снимка: 81sou.org

Тази година с навършват 220 години от рождението на френският писател, драматург и общественик Виктор Юго. Смятан за един от най-известните и важни френски писатели, дали отражение както върху литературния, така и върху политическия живот на страната, той заема видно място в историята на френската литература през 19-и век, работи по обновлението на поезията и театъра. 

Първата му творба, която възпява романтичния герой, е пиесата „Ернани“. Трагедията разказва за личните спомени на Юго, натрупал по време на честите си пътувания до Испания, разказани с голямо въображение. Още с поставянето си за първи път на сцената, драмата предизвиква бунт, защото разказва за конфликта между испанския крал и благородника - разбойник Ернани. Едни от най-известните му творби са „Парижката Света Богородица“ и „Клетниците“. 

Освен литературни изяви, той има и политически речи в Камарата на лордовете, в Учредителното събрание и Законодателното събрание, по въпроси, засягащи смъртното наказание. Преди 144 години Виктор Юго произнася реч пред парламента на Франция във връзка с Априлското въстание. 

Тези и други факти от живота му коментира литературоведът доцент Йордан Ефтимов:

„Виктор Юго стъпва на литературната сцена едва 19-годишен със стихосбирката „Оди“, на 27 години вече е автор на голям роман и на пиеси, около 30-ата си година е много активен общественик и политик. Оказва голяма подкрепа на поляците, малцина в България си представят какво се случва тогава, когато България е под турско робство, поляците са разделени между Прусия, Австро-Унгария и Русия и нямат собствена държава доста време, преживяват го като робство. Юго подкрепя Познанското въстание, кърваво потушено от Прусия, и опита на Краков да извоюва независимост. Подкрепя и движението на Гарибалди, дори и със събиране на пари. Изказва се и за потушаването на Априлското въстание. Истината е, че западноевропейците смятат, че българския е диалект на сръбски език. Когато пише във вестник „Рапел“, коментирайки потушаването на въстанието на България, пише една ключова фраза: „Цивилизацията е в народите, варварството е в правителствата.“

Талантът на Юго е забелязан от крал Луи XVIII. Юго допринася за обновлението на поезията и театъра по времето на Романтизма през XIX в. От поетическа гледна точка и похватите, които използва, Юго е новатор – използва не само класическото римуване на двустишия, но се опитва да използва и по-сложни.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Снимки – 81sou.org и БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50