Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Касиел Ноа Ашер: Театър „Азарян“ се нуждае от спасение

Снимка: ndk.bg

Артистите и режисьорите в театър „Азарян“ са поставени в трудна ситуация поради високи наеми за залата. Театърът, кръстен на големия актьор и театрален учител – професор Крикор Азарян, е застрашен от това да не функционира повече като сцена, твърдят артисти, притеснени, че е възможно да се стигне до фалит на театъра, както се случи с Червената къща, с ДНК – център за танц и пърформанс, които също са част от предприятието „Национален дворец на културата“. В момента пространството търси спасителна формула, за да оцелее“, твърди актрисата Касиел Ноа Ашер:

Касиел Ноа Ашер„Театър „Азарян“, като част от частното дружество НДК, се докарва до фалит последните години от лоши политики. Неслучайно този театър е кръстен на Крикор Азарян, за да има различна сцена, която да предлага малко по-различен театър. От една година, откакто моето представление „Нощта на покера“ се сблъскваме с битка с вятърни мелници. Техническият екип там е много отдаден. Но голям проблем има със сайта, който непрекъснато се бъгва, става невъзможно за хората да си купят билети с два клика. Липсват разпространители на събитията, които истински да се грижат за събитията, които са сключили договор с НДК. В тези времена тези хора са изключително важни.

Дълговете на НДК са огромни, но когато ти не пускаш парно на своята публика, ти гониш тази публика. Ние, артистите, можем и на студ, и на пек, но ни е неудобно от нашата публика. Театър „Азарян“ трябва да се развива с повече инициативи, освен представленията, няма почти никакви събития. Понякога изпадаме в невъзможност да си продадем на билетите на желаещите, които искат да дойдат. Трябва да имаме много по-голямо разбиране от ръководството на НДК, имам усещане, че докато се стигне до компромисно решение, се минава през много излишни нива, има фатално забавяне на всичко, което се играе там.

На ежегодния празник на нашия професор Крикор Азарян, благодарение на САБ, ние направихме страхотен концерт в негова чест, имах възможност да отправя молба и настояване към министъра на културата – Атанас Атанасов, да защити, да застане с всички механизми, които Министерството притежава, въпреки че театър „Азарян“ е частно дружество, да помогне за излизане от тази кризисна ситуация, вероятно е възможно да се гласува за ежегодно субсидиране, като сцена с особен статут. Умоляваме всички да се бърза, защото с всяко едно ново представление, става все по-трудно, живеем в чудовищни времена, с готовност, отдаване всички можем да спасим театър „Азарян“.

Темата за театър „Азарян“ ще бъде продължена в „Артефир“.
Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49