Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Изпуснахме шанса да станем част от усилията по спасяването на Украйна

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

“България можеше да стане част от един смислен дебат за това как да се промени структурата на сигурност в Европа и как ние да станем много по-смислена част от него, а с това да повишим и собствения си капацитет. Изпуснахме шанса да станем част от усилията по спасяването на Украйна“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Христо Панчугов:

“Политиката на снишаване продължава твърде дълго, очевидно може да продължава безкрайно. Виждаме абсолютен отказ на политическата класа от това да поеме отговорност за необходимите решения.

Няма какво да се заблуждаваме – България не е необходима на никой от Западния свят в процеса на справянето с тази криза.

Не можем да предложим нито истински подходи към Путин и към дипломация, свързана с него, нито истински ресурси по отношение на сигурността. Единственото, което седи пред нас на този дневен ред, е оценка на нашата принадлежност към тези съюзи.

Ако има един ефект, който е много ясен и видим по отношение на българската външна политика и система за сигурност, е това, че никой не гледа на нас сериозно и с доверие и никой няма да положи допълнителното усилие да включи България в този бъдещ разговор.

Изпуснахме изключителен шанс не само да покажем, че действията на Путин за нас са абсолютно неприемливи, но и да покажем, че влиянията на Русия в българската политика са приключили отдавна."

“Визитата на Байдън в Европа е опит да се намери структурно решение на една криза, която завари Алианса неподготвен. Развитията от 2008 г. насам поставиха на дневен ред въпроса за това как може да се гарантира европейската сигурност без разширяване на НАТО.

Необходимо е да се търси нов механизъм за гарантиране на сигурността, който така и не беше намерен, преди да избухне тази криза. Очевидно е необходима промяна на архитектурата на сигурност в Европа. Краткосрочният въпрос всъщност е как да се реши тази криза сега. Това ще бъде изцяло във фокуса на посещението на Байдън в Европа.

Владимир Путин

Санкциите на Запада срещу Русия са ефективни от гледна точка на реалните последици, които руската икономика и гражданите понасят. Не изглеждат ефективни обаче по отношение на тяхната основна цел – да откажат Русия и самия Путин от агресията в Украйна.

Въпреки че видяхме актове на протест срещу войната в Русия, както и руснаци, напускащи Руската федерация в подкрепа на това решение, към този момент липсват свидетелства както за организирана опозиция, така и за възможни политически действия за отстраняването на Путин. Самият той очевидно събира всички ресурси и търси механизми, чрез които да продължи своето военно нашествие в Украйна и по този начин санкциите ще имат много по-дългосрочен ефект.

Все по-видима става невъзможността на президента Путин да замести липсващите за руската икономика вносни суровини със собствено производство. Все повече ще виждаме сектори, които се затварят в руската икономика поради недостиг. Това ще има много негативни последици за Руската федерация, за руските граждани и съответно за руската икономика. Дали това ще е достатъчно обаче, за да започне да се търси решение на кризата в Украйна?!“

Зависимостта от руските ресурси

“Тази зависимост е известна от много дълго време. За съжаление много европейски държави направиха повече, за да я увеличат. Всички алтернативни проекти бяха спрени заради икономическа неизгодност.

Вероятно единственият източник на Русия на чуждестранно финансиране ще остане доставката на руски газ и петрол. Решения се търсят, но това, което трябва да е много ясно, е, че сме на прага на криза и затова трябва да бъде подготвена както общественото мнение, така и икономиката.“

Преговорите между Русия и Украйна

“Единственият въпрос, който стои истински към този момент, е как Владимир Путин може да излезе от тази ситуация, представяйки я за победа. Този въпрос е и все по-трудно решим.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30