Българското училище за политика „Димитър Паница” е неправителствена организация, която от 2001 година насам обучава политическите и гражданските лидери на България.
Създадено е по идея на Димитрий – Иван Евстатиев Паница – родолюбив българин и филантроп, който до смъртта си работи активно за развитието на демократичното общество в България. То е учредител на Мрежата от училища по политически наукипод егидата на Съвета на Европа, в която членуват 21 училища от различни региони на света – Централна и Източна Европа, Кавказ, Северна Африка.
Неговата мисия е да подпомогне създаването на общност от граждански и политически лидери, с активна позиция в националния, европейския и световен политически процес, водени от съвременни демократични ценности като плурализъм, толерантност и информиран дебат.
За поредна година училището стартира Националната програма “Управленски умения“.
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Иван Начев:
“Програмата стартира в неделя. Тя е насочена към политици или представители на политически партии, представени в Българското народно събрание или имат представители в ЕП и към представители на т.нар. граждански сектор. Хора, номинирани от граждански структури, или професионални организации. Учениците минават през една сложна система на обучение, която се развива под егидата на Съвета на Европа.
Целта е да се развият техните меки умения, уменията им да работят в екип. Знаете, че голяма част от нашите съвременни образователни системи, карат хората да се развиват индивидуално. На практика нашият всекидневен живот и работа, преминава в работа с други хора.
Наред с това преминават през различни видове тренинги, специализирани обучения, свързани с развитието на местните, националните и международните политики. Опитваме се да ги научим, че идеологическите различия са важни, когато става въпрос за участието им в политическите партии, за управлението.
Проследяваме голяма част от нашите ученици, тъй като освен народни представители сме имали и евродепутати, имали сме и кметови и общински съветници.
Не всички постигат положителни резултати от това, което правим с тях, но в крайна сметка от това има полза, тъй като всички политически партии имат свои представители.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg